Bilgi Yeriniz

Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

29.05.2018
2.454
Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında özellikle çok sık tercih ettiğimiz dondurma, bir anlık dalgınlık ile kıyafetimize dökülmesi, o günü adeta kabusa dönüştürebilmektedir. Özellikle giyilen kıyafet açık renkli ise temizlemesi de kişiyi oldukça zorlayabilmektedir.

Aslında dökülen dondurmanın miktarına bağlı olarak, erken müdahale ile kıyafetinizi kolaylıkla lekeden arındırabilirsiniz. Genelde dondurma lekeleri, bekleme süresinin uzunluğundan dolayı kişileri çok fazla yormaktır.

Dondurma lekelerini çıkarmada önemli bir püf nokta bulunmaktadır. Leke ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken sıcak su ile silmek değil, soğuk su kullanmanız gerekmektedir. Bu ufak ayrıntıdan dolayı lekeler çoğu zaman daha derine işleyip çıkması zor bir lekeye dönüşebilmektedir.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

  • Öncelikle lekeye mümkün olduğunca hız bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini unutmayın. Bu müdahale, biraz önce de bahsettiğimiz gibi soğuk su ile yapılmalıdır.
  • Eğer lekeye hemen müdahale edemediyseniz beklemek zorunda kalmışsa, bu durumda da yine kıyafetinizi soğuk suyun içinde 20 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir.
  • Burada kıyafetinizin özellikleri de önemli bir detaydır. Örneğin rengini veren bir kıyafet ise bu durumda işlemi biraz daha ağır ve yumuşak bir şekilde devam etmeniz gerekmektedir.
  • Lekeyi yumuşatmanız ile ikinci adım olarak deterjan müdahalesi yapabilirsiniz. Kullanacağınız deterjan, söylediğimiz gibi kıyafetinizin yapısına göre bulaşık deterjanı olabilir. Bulaşık deterjanı acil leke çıkarmalarda oldukça birincil bir çözümdür. Bir sünger ve bulaşık deterjanı yardımı ile çok sert bir şekilde ovalamadan çıkarabilirsiniz.
  • Eğer zamanınız var ise, bir kova veya leğenin içine doldurduğunuz soğuk suyun ve içinde beklettiğiniz kıyafetinizin üzerine leke çıkarıcı damlatın. Bu leke çıkarıcı ile yine 10 dakika kadar bekletip, kıyafetinizdeki lekeyi ovalayarak temizleyebilirsiniz. Son işlem olarak ise durulayıp kurutabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesine de atabilirsiniz. Fakat eğer hemen bir yıkama gerçekleşmeyecek ise lekeyi bekletmemek için öncesinde yine bir soğuk su ıle yumuşatma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Dondurma Lekesi Çıkarırken Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

  1. Lekeyi Bekletmeyin. Beklemiş olan herhangi bir leke, daha derine yayılacağından ve kuruyacağından sonrasında çıkarması daha güç olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca erken müdahale edin.
  2. Kesinlikle sıcak su ile müdahale etmeyin. Sıcak su lekenin derine işlemesine neden olacaktır. Soğuk ise leke çıkarmada bize oldukça yardımcı olmaktadır.
  3. Çamaşır suyu kullanmayın. Genelde sadece dondurma lekelerinde değil fakat kıyafet beyaz ise, çamaşır suyu ile direkt bir müdahale gerçekleştirmek oldukça yanlıştır. Bunun en büyük nedeni, çamaşır suyundaki kimyasallar kıyafetin yıpranma süresini oldukça hızlandırır. Böyle bir durumda leke konusunda zaten tam olarak istediğiniz sonucu alamayacağınız gibi lekenin olduğu bölgenin yıpranmasına da neden olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.