Mide Çarpıntı Yapar mı?

Mide Çarpıntı Yapar mı?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.012 kez okundu.

Çarpıntı dediğimiz rahatsızlık, genelde psikolojik dış etkenlere bağlı olarak kalbin çok hızlı atması durumudur. Midenin ve hatta vücudumuzdaki neredeyse her organın dış etkenlerden ya da psikolojik olarak etkilenmesi sonucu kalpte çarpıntı meydana gelebilmektedir.

Özellikle fiziksel olarak en çok kullandığımız organlarımızdan biri midedir. Sindirim ile bağlantılıdır, kalp ile bağlantılıdır. Çok fazla aç kaldığımızda bile kişiyi psikolojik olarak etkilemektedir. O yüzden mide ile ilgili küçük bir problem bile kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.

Midenin Kalp Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

1-)Aşırı Besin Tüketimi

Çoğu zaman neredeyse herkesin başına gelebilen bir durumdur. Çok fazla besin tüketimine bağlı olarak ya da düzensiz beslenme dolayısıyla karında şişkinlik, nefes alamama ve göğüs sıkışması etkisi ile kalp bir baskıya uğrar. Ve bu baskı sonucu çarpıntılar oluşabilmektedir.

2-)Sindirime Bağlı Problemler

Yine ilk maddenin devamı olarak, yediğimiz besinleri sindiremememiz de çarpıntıya neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda mideyi rahatlatacak sıvılar tüketmek gerekmektedir.

3-)Mide Rahatsızlıkları

Reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları da kalp çarpıntısının nedeni olabilmektedir. Yine göğüs sıkışması ile kendini belli edebilir ve çarpıntıya sebep olabilmektedir. Bu durum genelde reflü ya da gastrit gibi hastalık taşıyan kişilerin kullandığı ilaçları zamanında almamasından kaynaklanmaktadır.

Çarpıntının Diğer Nedenleri Nelerdir?

1-)Psikolojik Etkiler

Stres, heyecan, üzüntü gibi psikolojik sebepler ile kişiyi rahatsız edecek boyutta çarpıntı meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda kişi kendini sakinleştirmeli ve dinlenmelidir.

2-)Kalp Hastalıklarına Bağlı Etkiler

Daha önce kalp krizi geçirenlerde ya da ırsi kalp hastalığı taşıyan kişilerde oldukça yaygın bir durumdur çarpıntı. Psikolojik nedenlere bağlı olduğu gibi bazen de kalp krizi habercisi olabiliyor çarpıntılar. Kullandığınız bir ilacınız var ise muhakkak onu almanız gerekmekte ve düzenli olarak doktorunuza görünmeniz şarttır.

Kalp Çarpıntısına Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Kalp çarpıntınızın sebebi yukarıdakilerden biri olabilir. Eğer kalp, sindirim veya mide ile ilgili bir hastalığınız yok ise psikolojik olarak etkilendiğiniz bir durumdan kaynaklanabilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi böyle bir durumda ilk yapmanız gereken kendinizi dinlendirmek olmalıdır. Rahatlamanızı sağlayacak bir şeyler tüketebilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz ya da uyuyabilirsiniz.

Eğer etkileneceğiniz bir durum ile karşılaşmadıysanız ve sürekli bir çarpıntı yaşıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu gibi durumlarda kalp ile ilgili bir rahatsızlık çıkabilmektedir. Siz bilmiyor olsanız da kalp hastası olabilirsiniz. Erken davranmakta oldukça fayda olduğundan, kısa süre içinde gerekli tetkiklerin yaptırmanız sizi de rahatlatacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git