Bilgi Yeriniz

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?

14.12.2018
11.626
Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Pişmiş balık çiğ balık ile kıyaslandığında saklama süresi çok daha azdır. Aynı zamanda her iki halde de balığı muhafaza ederken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Yazımızda size bunlardan da detaylıca bahsettik.

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır?

Pişmiş balık uzun süreli saklanılacak bir gıda değildir. Şöyle ki, pişirilmiş balık maksimum buzdolabında 1 gün kalmalıdır. 1 günü aşan durumlarda balık bayatlamaya başladığı için sağlığı etkileyebilmektedir.

Çiğ balığı ise iki şekilde saklayabilirsiniz, bu saklama şekilleri de balığın tüketileceği zaman ile alakalıdır. Yani balığı gün içerisinde pişirecekseniz, buzdolabınızda saklayabilirsiniz fakat 1 ay sonra tüketmeyi planlıyorsanız o zaman muhakkak buzdolabınızın dondurucu kısmında saklamanız gerekmektedir.

Balık Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Balık doğru bir şekilde saklanmadığı taktirde hemen bozulabilecek bir gıdadır. Bu yüzden hem pişmiş olarak hem de çiğ olarak saklarken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılardan bahsetmemiz gerekirse;

  • Kesinlikle hava ile temas etmemesi gerekiyor. Dondurucuda ya da buzdolabında sakladığınız balıkların hava ile temas etmesi bozulma sürecini de hızlandırmaktadır. Bu şekilde gerçekleşen balık tüketimi de insan sağlığı için oldukça risklidir. O yüzden saklayacağınız balığı doğru bir şekilde sardığınıza emin olmalısınız.
  • Oda sıcaklığında bekletilmemesi gerekiyor. Balığın oda sıcaklığında kaldığı süre zarfında bakteri biriktirmeye de başlayacağı için yine bozulma süreci hızlanmış olur. Bu yüzden her zaman buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  • Balığınızı temizlemeden saklamamaya özen göstermelisiniz. Doğru bir şekilde temizlenmemiş balıkların da temizlenmiş balıklara göre bozulma oranı daha fazladır. Bu yüzden balığınızı her zaman temizleyerek saklamanızı öneriyoruz.

Balığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Çiğ ya da pişmiş balık eğer bozulmuş ise kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Çünkü balık bozulmaya başladığında etrafı saran koku oldukça korkunç olabiliyor. Özellikle tam anlamıyla taze olarak alınmamış balıklarda da bu koku mevcuttur. Yani balık alacağınız zaman da koklayarak tazeliğinden emin olabilirsiniz. Balığın bozulduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir diğer belirti de görüntüsüdür. Pişmiş balıklarda bu durum genellikle koku ile ayırt edilebiliyor olsa da, çiğ balıklarda ilk etapta rahatlıkla görüntüsünden anlayabilirsiniz.
  • Öncelikle alacağınız balığın derisi parlak olmalıdır. Gözlerin de sanki canlıymış gibi gözükmesi gerekmektedir. Fakat derisi mat ve solgunsa, aynı zamanda dokunduğunuzda parmak izi kalıyorsa yine bu balığı kesinlikle tüketmemek gerekmektedir.
  • Balığın insan sağlığını kolaylıkla etkileyebileceğinden bahsettik. Bozulmuş balık tüketmek ise genel olarak zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Eğer böyle bir belirti taşıdığınızı düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz yapmanız gereken en doğru hareket olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.