Bilgi Yeriniz

Taze Fasulye Gaz Yapar mı?

14.12.2018
5.176
Taze Fasulye Gaz Yapar mı?

Taze fasulye tüketim miktarına değişkenlik gösterse de gaz yapabilmektedir. Özellikle yeni annelerin, bebeklerini emzirdiği için taze fasulye tüketmemeleri önerilmektedir.

Taze Fasulye Gaz Yapar Mı?

Taze fasulye aslında insan sağlığı için en yararlı sebzelerden yalnızca biridir. Aşağıda da belirttiğimiz gibi, içeriğindeki lif ve vitamin miktarından dolayı tüketilmesi gerekmektedir. Fakat çok bilinmese de içindeki şeker oranından dolayı gaz yapabilen bir sebzedir. Ne kadar tüketildiği ve nasıl yapıldığına göre bu durum bazen kendini göstermese de, yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni doğum yapmış kadınlarda dikkatli bir şekilde ve mümkün olduğunca minimum düzeyde tüketilmesi gereken bir sebzedir. Aynı şekilde sık sık gaz sancısı yaşayan kişiler için de aşırı tüketimi rahatsızlığa sebep olabilir.

Taze fasulyenin aslında şeker ve yapılışından gaz oluşturduğunu söyledik. Bazı durumlarda taze fasulyeden kaynaklanmayan gaz sancıları da yaşanabilir fakat bu durum da yine bağırsaklarınızda bulunan bakterilerden kaynaklıdır. Yani her taze fasulye tüketmenizde gaz yapacak diye bir kural da yoktur.

Taze fasulyeyi pişirmeden evvel doğru bir şekilde temizlediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Ayıkladıktan sonra bir süre suyun içinde bekletmeniz de hem gaz yapma ihtimalini düşürecek hem de kolay bir pişim sağlayacaktır. Bunun yanında aynı kuru fasulyede olduğu gibi pişirme esnasında köpüklenme meydana gelirse, bu köpüklerinde alınması gaz sorununu ortadan kaldırabilmektedir.

Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

  • Öncelikle taze fasulyenin yüksek orana lif, A, B12, C ve K içerdiğini söyleyelim. Bu besin değerlerinden dolayı da taze fasulye aslında insan vücuduna bir nevi ilaç görevi sağlamaktadır.
  • Kemik gelişimi için küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi gerekmektedir.
  • Diyet için vazgeçilmez gıdalardan biridir. Yine içindeki lif miktarından dolayı kilo vermede oldukça etkilidir.
  • Yine içeriğinde bulunan liften dolayı sindirim sistemi düzenleyici etkisi bulunmaktadır fakat burada fasulyenin iyi temizlenmiş ve pişirilmiş olması önemlidir. Aksi takdirde yukarıda da belirttiğimiz gibi gaz oluşumunu tetikleyerek sizi rahatsız edebilir.
  • Özellikle böbreklerde meydana gelen kum ve taş oluşumunun kolay bir şekilde düşürülmesini sağlamaktadır.
  • Vücudumuzda bulunan toksinlerin atılmasını sağlayarak vücut yorgunluğunu alır, kişiyi sakinleştirir ve özellikle cildin daha canlı görünmesini sağlar.
  • Bronşit ve astım gibi akciğer hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı şekilde kan basıncını da düzenler.
  • İçeriğinde yoğun miktarda demir bulunmaktadır. Demir de yine özellikle dışarıdan kolaylıkla bulaşabilecek hastalıklara karşı bizim korunmamızı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle gribal hastalıkların bulaşmasını da engellemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.