Bilgi Yeriniz

Yataktaki Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

04.05.2018
1.743
Yataktaki Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş kan lekesi, çıkarması en zor ve inatçı lekelerden biridir diye biliyoruz. Fakat aslında sandığımız kadar zor ve inatçı değildir. Doğru yöntemler kullanıldığında çabuk bir şekilde çözüme ulaşılabilir. Kurumuş kan lekesi için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Genelde kullanılan en yanlış yöntem kurumuş kan lekesine sıcak su ile müdahale edilmesidir. Bu lekeye ilk müdahale aslında soğuk su ile yapılmalıdır.

Kurumuş kan lekesine ne kadar erken müdahale edilirse o kadar çabuk çıkar. Kan lekesi, kumaşa bulaştığı andan itibaren hızlı bir şekilde işlemeye başlar. Bu yüzden mümkün olduğunca kan lekesine erken müdahale etmekte yarar vardır. Kuruduktan sonrası için çıkmayacak bir leke değildir fakat yeni olmuş bir lekeye göre kurumuş kan lekesi, bulaştığı kumaşın özelliklerine göre de biraz daha zor çıkabilir. Kurumuş kan lekesi çıktıktan sonra kumaşı kesinlikle kurutma makinesinde değil, açık havada kurutma tercih edilmelidir.

Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Diş Macunu ile Çıkarma

Diş macunu ile müdahale etmeden önce, soğuk su ile yıkanmış bir bezi lekenin üzerinde bir müddet bekletin. Daha sonrasında lekenin üzerine diş macunu sıkın ve parmağınızla lekenin üzerini iyice kapatın ve diş macununu kurumasını bekleyin. Diş macunu kuruduktan sonra yine soğuk su yardımıyla diş macunu çıkana kadar bir bez ile silin.

2-)Amonyak İle Çıkarma

Amonyak kan lekesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bir litre suya 2 yemek kaşığı kadar amonyak ekleyin. Bu karışımı naylon bir bez yardımı ile lekenenin üzerine sürdüğünüzde lekenin çıktığını göreceksiniz.

3-)Soğuk Su ve Tuz ile Çıkarma

1 bardak soğuk suyun içerisine iki çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve karışmasını sağlayın. Bir bez yardımıyla lekenin üzerine iyice yedirdiğinize emin olana kadar uygulayın. Sonrasında temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerini tekrar silin. Sonrasında dilerseniz çamaşır makinesine atıp yıkayabilirsiniz.

4-)Bulaşık Makinesi Parlatıcısı ile Çıkarma

Farklı bir alternatif gibi gözükse de kurumuş kan lekelerinde bu yöntemde leke çıkarmakta işe yaramaktadır. Sıvı halindeki parlatıcıyı lekenin üzerine dökün ve iyice emmesini bekleyin. 3-6 dakika arasında bekledikten sonra soğuk su ile yıkanmış bir bez yardımıyla lekenin üzerini silebilirsiniz.

5-)Hidrojen Peroksit ile Çıkarma

Hidrojen peroksit ile lekeli alanı ıslatıp 1 dakika kadar bekleyin. Sonrasında kuru bir bez yardımı ile lekenin üzerini ovalayın. Son işlem olarak, soğuk su ile yıkanmış bir bez ile lekeyi tekrar silin ve kurumaya bırakın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.