Bilgi Yeriniz

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

17.12.2018
20.903
Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Toprak güveçlerde sürekli kullanım ya da doğru bir şekilde korunamamasına bağlı olarak çatlayabilmektedir. Bu çatlakların ise farklı boyutları vardır. Yani her çatlağı tamir edebilmeniz maalesef olanaksızdır.

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Toprak güveçler, adından da anlaşılacağı üzere topraktan elde edilen kil ile yapılan ve çok eski zamanlardan beri yemekleri pişirmek için kullanılan kaplardır. Günümüzde bu kaplar biraz daha et yemeklerinde tercih edilmektedir.

Toprak kapta, hem sürekli kullanıma bağlı olarak hem doğru bir şekilde muhafaza edilmediğinden bazen de çarpmalara bağlı olarak çatlamalar meydana gelebilir. Bu çatlamalar zamanında tamir edilmezse de maalesef güvecin kırılmasına neden olabilir. Öncelikle güveç tamiri yaparken çatlak tespiti çok önemlidir. Siz bir yerde çatlak görüyor olabilirsiniz fakat zaten kullanılması hassas bir kap olduğu için başka bir yerinde çatlak olup olmadığını her zaman kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer ince çatlak dediğimiz gözle zor seçilebilen bir çatlaktan bahsediyorsak, sert ve şeffaf yapıştırıcılar kullanarak güveci tamir edebilirsiniz. Daha geniş çatlaklar meydana gelmiş ise o zaman güveci tamir etmek ile uğraşmak yerine farklı bir şekilde kullanmaya başlamak daha doğru olacaktır.

Güveç üzerinde meydana gelen çatlaklar için dikkat edilmesi gereken detaylardan birinden bahsetmeden geçemeyiz. Şunu da söyleyelim, bu sözünü ettiğimiz çatlaklar güvecin alt kısmında yani ateşin temas ettiği kısımda meydana gelmiş ise, yine güveci kullanmamanızı öneririz. Çünkü sürekli olarak aynı yerden ateşe maruz kalacağından, yaptığınız tamir de kısa süreli olacaktır ve çatlak kendini tekrarlayacak hatta belki güvecin kırılmasına sebep olacaktır.

Çatlamış Toprak Güveç Nasıl Değerlendirilir?

Toprak güveci değerlendirebileceğiniz yaratıcılığınıza da bağlı olarak bir çok alternatif yöntem mevcuttur. Biz size fikir oluşturması açısından birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

  • Saksı olarak kullanabilirsiniz. Güvecin de büyüklüğüne göre oldukça hoş duracağından emin olabilirsiniz. Hem dilerseniz bu güveci evinizde bulunan renklere boyayarak ev içerisinde ya da doğal hali ile bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Küçük malzemelerinizi koyabileceğiniz bir kap olarak da kullanabilirsiniz. Mesela bozuk paralar, anahtarlık ya da diğer elinizin altında bulunmasını istediğiniz küçük malzemeleri, sanat ile uğraşıyorsanız boyalarınızı saklayabilirsiniz. Hem evinizde farklı bir aksesuar olarak güveci kullanmış olursunuz hem de güzel bir görüntü elde edersiniz.
  • Eğer çatlaklar çok derin değilse yoğurt koymak içinde kullanabilirsiniz. Böylece yoğurt hem doğal bir şekilde saklanmış olur, lezzetini korur hem de güveci değerlendirmiş olursunuz.
    Biz size bu en bilinen örneklerden bahsettik. Eğer güvecinizi değerlendirmeyi düşünürseniz bu örnekleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz de yaratıcılığını kullanarak farklı şekillerde güvecinizi değerlendirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.