Bilgi Yeriniz

Nevresim Nasıl Dikilir?

30.05.2018
3.126
Nevresim Nasıl Dikilir?

Hayatımızın 1/3’ünü geçirdiğimiz yataklarımızın olmazsa olmazı nevresim takımlarıdır. Nevresim takımları sadece evlerde değil, otel, pansiyon gibi konaklama alanlarında da olmazsa olmazlar arasındadırlar. Hatta genellikle konaklama alanlarında gördüğümüz nevresimlerin şıklığı ve temizliği, otelin kalite performansıyla doğru orantıda olur. Geleneksel açıdan da Türk toplumunda yapılan çeyizlere, bohçalara eklenen vazgeçilmez takımlardan da biridir.

Piyasada renk renk, çeşit çeşit ve çok farklı modelde nevresimlerle karşılaşırız. Odalarımızın geri kalan dekorasyonuna, duvar rengine, perdelere vs. uyumlu bir nevresim tercih edersek oldukça hoş bir görünüm yaratırız. Ancak günümüzde yaşamın pahalılaşmasından nevresimler de kendi paylarını almışlardır.

Beğendiğimiz tipte, renkte, modeldeki nevresimi bütçemize uygun olan fiyata bulmakta zorlanabiliriz. Bu durumda çok daha makul bir alternatif olarak evde kendi nevresiminizi dikmeyi deneyebilirsiniz. Kumaş parası, iğne, iplik, düğme ya da fermuar gibi detayları piyasada bütün halde satılan nevresime göre çok daha uygun fiyatlarla elde edebilir ve biraz da el emeğiyle, istediğiniz nevresimi yaratabilirsiniz.

Nevresim Nasıl Dikilir?

1-)Ölçü Almak

Nevresim dikmeye başlamadan önce yapacağınız ilk şey yatağınızın veya güncel olarak kullandığınız nevresimlerin ölçüsünü almaktır. Ölçü alırken çok dikkatli olunması gerekir. Aksi takdirde dikilen nevresimin küçük gelmesi ya da büyük olması gibi durumlar olabilir.

Yapmanız gereken şey kullandığınız yorganı yere tam olarak yayılacak şekilde sermek ve sonra mezura yardımıyla dikkatli bir şekilde ölçüsünü almak. Yorganın en, boy ve yükseklik ölçüsünü alın. Eğer nevresimin yanında çarşaf ve yastık kılıfı da dikmeyi düşünüyorsanız, bunların da ölçülerini aynı şekilde almanız gerekir.

2-)Kumaş Seçimi

İkinci sırada nevresiminiz için kumaş tercihi gelir. Bir kumaşçıdan istediğiniz renk ve desende kumaş seçin ve terzinize mezura ile ölçtüğünüz ölçüleri verin. Dikiş için pay bırakmanız gerekeceği ve kumaşın da bir çekme payı olacağı için elinizdeki ölçüler kadar değil de, biraz fazla kumaş almanız gerekecektir. Terziniz, bu konuda size yardım edecektir.

3-)Kesim Aşaması

Kumaşlarınızı aldıktan sonra önce yıkamanız gerekir. Geniş ve yayvan, leğen gibi bir kaba dökeceğiniz sabunlu ılık su karışımı içerisinde kumaşlarınızı yaklaşık 4 saat kadar bekletin. Kumaş çekme payını da bu aşama ile elden çıkarmış olursunuz. 4 saatlik bekletme süresi sonrasında kumaşlarınızı çamaşır makinenizin durulama, sıkma, pompalama programında sabunlu sudan arındırabilirsiniz. Daha sonra kendi kendine kuruyan kumaşlarınızı düz bir zemine serin. Dikiş payı bırakarak dikkatlice kesin.

4-)Dikim Aşaması

Dikiş aşaması biraz dikiş bilen kişiler için nevresim dikmenin en kolay aşamasıdır. Zaten keserek kalıpları çıkarmış olduğunuz kumaşınızın bir uzun bir de kısa kenarını dikmeniz yeterli olacaktır. Kalan diğer kısa kenara düğmeler dikebilirsiniz ve uzun kenara da fermuar dikerek, nevresim dikmeyi bitirmiş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.