Bilgi Yeriniz

Patlıcanın Kararmaması İçin Ne Yapılmalı?

17.05.2018
4.637
Patlıcanın Kararmaması İçin Ne Yapılmalı?

Patlıcanla yapılan yemekler, ülkemiz mutfağında oldukça fazladır ve aynı zanda patlıcan içeren yemekler birçok kişi tarafından da bir hayli sevilmektedir. Salata olarak, yemeklerde, közlenmiş biçimde rahatlıkla tüketilen patlıcan, oldukça lifli bir besin olmanın yanı sıra, besin değeri bakımından zengindir. Aynı şekilde kalorisi düşük olduğu için diyetteki bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak patlıcan yemeklerinin her birinde dikkat edilmesi gereken bazı yönler mevcuttur. Bunlar, özellikle de yağ kullanılan yemeklerde patlıcan konusundaki ustalığı ele vermektedir. Ayrıca patlıcanların kararmaması da lezzetli bir patlıcan öğünü için gereklidir.

Patlıcan yemeği ya da kızartması yaparken ortaya çıkan en yaygın sorun, patlıcanda kararma oluşmasıdır. Hava ile temas eden patlıcanlar birkaç dakika içinde koyu bir renk almaya başlar. Bu da kullanacak olan kişiye bir zorluk oluşturur çünkü kararan patlıcanda besin değeri gittikçe düşmektedir. Aynı zamanda lezzeti de olumsuz yönde etkilenebilir.

Patlıcanların kararmaması için yapılabilecek bazı uygulamalar mevcuttur. Ancak en önemli faktör, patlıcanların soyulur soyulmaz, herhangi bir bekleme süresi olmadan pişirilmesi yahut kızartılmasıdır. Bunun için patlıcanlar güzelce yıkanır, alacalı bir şekilde soyulur ve doğrudan yemeğe atılarak pişirilir.

Patlıcanın Kararmaması İçin Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

1-)Limonla Ovma

Patlıcanlardaki kararma sorununun ortadan kaldırılması ya da bu soruna hiç maruz kalınmaması için patlıcanlar limonla ovalanabilir.

  • Bir adet limon ikiye bölünür ve yarım limonla patlıcanların kabuksuz bölümleri iyice ovalanır.
  • Limon her bir noktaya değmeli, temas etmelidir.
  • Limon ekşiliğinin giderilmesi için patlıcanların bol suda durulanması ve hemen akabinde kullanılması sağlanabilmektedir.

2-)Tuzlu Suda Bekletme

Bu yöntem daha çok patlıcanlar yağ çekme riskine sahip olduğu zaman kullanılmaktadır. Yıllar yılı uygulanan gelmiş olan bu yöntem, patlıcanların yağ çekmesini ve aynı zamanda da kararmasını engellemektedir.

  • Derin bir kabın içine patlıcanlar dilimlenir, ardından bu kaba su eklenir.
  • Patlıcanların üzerine bir iki kaşık kadar tuz ilave edilir ve patlıcanların bulunduğu bu tuzlu su iyice karıştırılır.
  • Son olarak, suyun içine bir miktar limon suyu da eklenebilir.
    Bu karışım hazırlandıktan sonra patlıcanlar içinde on dakika kadar bekletilmelidir.

3-)Şekerde Bekletme

Patlıcanların kararma sorununa bir çözüm olarak toz şeker kullanımı da uygulanmaktadır. Bu yöntem her ne kadar pek çok kimse tarafından bilinmese de, patlıcanların beyaz kalmasına yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu işlemde, patlıcanlar temiz bir bezin üzerine serildikten sonra üzerlerine birer miktar toz şeker serpilir ve bu şekilde patlıcanlar bir süre bekletilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.