Bilgi Yeriniz

Ciltteki Sir Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

14.06.2018
2.249
Ciltteki Sir Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüylerin temizlenmesinde kullanılan sir ağda hem uzun süre bölgelerin temiz kalmasını sağladığından hem de ölü derileri de temizleyerek sağlıklı bir kullanım sunduğundan, sıklıkla kadınlar tarafından tercih edilen bir epilasyon ürünüdür.

Kullanımı her ne kadar diğer yöntemlere göre acı verici olsa da, 1 aya kadar tüylerin çıkışını engellemesi bakımından rahat bir kullanım sunan sir ağda, kullanılacak bölgeye uygun olarak seçilmelidir. Piyasada her bölge için ayrı hassasiyet derecelerine sahip sir ağdalar bulunabilmektedir.

Kullanılan sir ağda, kullanım sonrasında bazen ciltte leke bırakabilir. Bu lekenin su ile temas etmesi ise bölgede kararma ve yapış yapış bir his oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle sir ağda bulaşan bölgenin su haricinde başka yöntemler ile temizlenmesi gerekir.

Sir Ağda Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • Sir ağdanın ciltte bıraktığı lekenin temizlenmesi için etkili bir karışım hazırlanması gerekir. Bunun için uygun büyüklükteki bir kâsenin içine bir miktar bebek pudrası konur ve az miktarda da pudraya limon suyu eklenir. İki malzeme karıştırılarak macun kıvamında bir karışım elde edilmelidir. İyice karıştırılan pudra ve limon suyu, ciltte sir ağda lekesi bulunan bölgeye sürülür. Karışım bölgeye masaj yaparak, dairesel hareketler ile uygulanmalıdır. Daha sonraki aşamada ise bölgede bu karışımın ortalama 20 dakika beklemesi sağlanmalıdır. Daha sonra lekeli bölge suyla durulanmalıdır.
  • Ciltte oluşan sir ağda lekesi, deniz tuzu ile de kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Deniz tuzu artık birçok kozmetik malzeme satan mağazada bulunabilmektedir. Deniz tuzu iri tanesi ise ciltte tahrişe neden olabileceği için tuzun taneciklerinin iyice dövülerek küçültülmesi gerekir. İnceltildikten sonra deniz tuzunun içine birkaç damla lavanta yağı eklenir, daha sonra karışıma bir miktar da bebek yağı konulur. Oluşturulan karışım bir tür peeling ürünü haline gelir. Bu peeling ürünü, sir ağdanın yol açtığı lekeye sürülür ve cilde masaj yapılarak yedirilir. Ardından cilt ovalanarak durulanmalıdır.
  • Sir ağdanın geride bıraktığı inatçı lekelerin çıkarılabilmesi için kullanılabilecek bir başka yöntem de limon suyu ve elma sirkesi karışımıdır. Bir çay kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı kadar limon suyu, bir bardak suya eklenir. Hazırlanan bu karışım, bir pamuk yardımı ile lekeli bölgeye sürülür ve iyice yedirilir. Yarım saat leke üzerinde bekletilen karışım bol su ile iyice durulanmalıdır.
  • Bu yöntem çok hassas olan ciltlerde tahriş oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle diğer yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Ağda Lekesinde Zeytinyağı Mucizesi

Zeytinyağı, epilasyon sonrasında cildin yağ ve nem dengesinin kazandırılması için kullanılabilmektedir. Cilde sağladığı yararlar günümüzde bilinen zeytinyağı, sir ağda lekesi oluşan bölgeye sürüldükten sonra bir süre bekletilmelidir. Cilde zararı bulunmayan zeytinyağı, bekleme süresi sonunda sabunla yıkanmalı ve ardından da durulanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.