Bilgi Yeriniz

Elma Sirkesiyle Turşu Olur mu?

17.12.2018
7.790
Elma Sirkesiyle Turşu Olur mu?

Elma sirkesi evlerde daha çok yemeklerde, temizlikte kullanılan bir sirke türüdür. Turşu yapımında da kullanabilirsiniz fakat genel olarak bu çok tercih edilen bir kullanım şekli değildir.

Elma Sirkesiyle Turşu Olur Mu?

Sirke ile arası olmayan kişilerde, üzüm sirkesi, elma sirkesi, beyaz sirke gibi sirke çeşitlerinin arasındaki tat farkını ayırt etmek kimi zaman zor olsa da, sirke ile haşır neşir olan kişilerde bu durum tam tersidir. Evet sirkeler yapılış şekillerine, kullanılan malzeme türüne göre farklı tat ve lezzete sahiptir. Yani örnek vermek gerekirse, üzüm sirkesinin tadı ile elma sirkesinin tadı aynı değildir. Bu durum tat algısı geniş olan kişilerde kolaylıkla ayırt edilebilir.

Elma sirkesinin tadını seven kişiler, turşu kuracakları zaman rahatlıkla elma sirkesi tercih edebilirler. Fakat elma sirkesi ile yapılan turşular, üzüm sirkesi kullanılarak yapılan turşulara nazaran daha yumuşak bir tada sahip olmaktadır. Bu durumdan dolayı da turşu severler elma sirkesini çok fazla tercih etmemektedir. Elma sirkesiyle hiç turşu denemediyseniz, tabii ki denemenizde herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sizin için çabuk hazırlanabilecek bir elma sirkesi tarifi ile devam ediyoruz. Dilerseniz tarifimizi adım adım uygulayarak kendi elma sirkenizi evinizde deneyebilirsiniz.

  • 1 kilo elma,
  • 3 litre kadar su,
  • 1 çay bardağı kadar nohut.

Yapılışı:

Öncelikle özenle seçtiğimiz elmalarımızı bol su ile güzelce yıkayarak temizliyoruz. Elmaları doğramaya başlamadan önce bilmeniz gereken bir püf noktası var. Bu evlerde eski usul bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanmak isterseniz elmaların çöpünü ve çekirdeklerini asla ayırıp atmamalısınız. Ancak dilerseniz günümüzde kullanılan yöntemle çöp ve çekirdekleri ayıklayıp atabilirsiniz. Seçtiğiniz yönteme dikkat ederek elmaları dört dilime bölünüz. Dilimlediğiniz elmaları ve 3 litre suyu alabilecek büyüklükte uygun bir kavanoza dilimlediğiniz elmaları atınız. Elmaların üzerine de bol su ile yıkanmış ve temizlenmiş nohutları ekleyiniz. Nohutun amacı, elmaların sirkeye dönüşmesini kolaylaştırmaktır.

Artık suyu ekleme zamanı. Elmaların ve nohutların üzerine 3 litre suyu da ekleyip kavanozun kapağını hava almayacak bir biçimde sıkıca kapatınız. Kavanozu rutubet ve nem olmayan ve güneş almayan bir odada, oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Asla buzdolabında saklamamalısınız. Şimdi de geriye sadece kavanoza yapacağınız dışardan etkiler kaldı. Ve tabiki beklemek. Bu etkiler için iki yönteminiz var. Dilerseniz ara ara kavanozu dışardan sallayabilirsiniz. Ya da kavanozun kapağını dikkatlice açıp tahta kaşık olması şartı ile bir kaşıkla karıştırabilirsiniz. Ancak tekrar kapağı hava almayacak şekilde sıkıca kapatmalısınız. Bu şekilde elma sirkenizi artık hazırlamış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.