Bilgi Yeriniz

Paten Nasıl Temizlenir?

16.07.2018
2.356
Paten Nasıl Temizlenir?

Paten kullanmak oldukça zevklidir. Fakat bu zevkin uzun süreli olmasını istiyorsanız, pateninizin temizliğine özen göstermeniz gerekli. Eğer devamlı olarak paten kullanıyorsanız, düzenli temizliğin pürüzsüz bir sürüş için ne kadar önemli olduğunu çoktan hissetmişsinizdir.

Paten Temizliği Nasıl Yapılır?

Patenler dışarıdan bakıldığında her ne kadar karmaşık görünseler de parçalarını çıkarıp takması o kadar zor değildir. Yalnızca gerekli ekipmanı yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun yeter. Bu işlemi kolaylaştırmak için patenlerin nasıl temizlendiğini birkaç maddede aşağıda sizlere sunuyoruz.

1-)Patenin Bot Kısmı Nasıl Temizlenir?

Pateninizin bot kısmını temizlerken eyer sabununu kullanabilirsiniz. Eyer sabunuyla köpürttüğünüz bir bezi kullanarak botu siliniz ardından temiz bir bezle geçerek artık kalmadığından emin olunuz. Botun dış yüzeyi iyice kuruduktan sonra su itici silikon sprey kullanarak su geçirmez özellik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Botun iç yüzeyinde koku oluşmuşsa kullanılmış ve kurutulmuş bir sallama çay paketini botlarınızın içine koyabilirsiniz. Çay poşeti düzenli kullanımda kokunun azalıp yok olmasını sağlayacaktır.

2-)Rulmanlar Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: pateninizi temizlerken tiner kullanmamalısınız. Pateninizin rulmanları daha güzel bir sürüş için fabrikadan çıkmadan önce makine yağlarıyla kaplanıyor. Tiner bu yağı tamamen çözerek sürüş keyfinizi yok edebilir.
  • Pateninizle birlikte verilen ekipmanla tekerleklerinizi kolayca çıkarıp rulmanlarınızı temizleyebilirsiniz. Rulmanlarınızı temizlemek için portakal veya limon kabuğu esanslı çok amaçlı yağ çözücüleri kullanabilirsiniz. Her bir rulmanda şişeyi tekrar çalkalamakta fayda var. Rulmanların yağını çözdükten mümkün olduğunca hızlı şekilde rulmanları sıcak sudan geçirerek arındırınız. Ardından saç kurutma makinesiyle tamamen kurulayınız.
  • Temizlik işlemi bittikten sonra rulmanları yeniden yağlamanız gereklidir. Yağlama işlemi için gres yağını kullanabilirsiniz. Bu işlem için sıvı makine yağı kullanmanızı önermiyoruz çünkü bu şekilde rulman siz hareket halindeyken ısınma sebebiyle yanar. Tabii isterseniz başka yağlardan da kullanabilirsiniz fakat profesyonel bir hız patencisi değilseniz, yarışçılar için üretilen özel yağlardan kullanmanıza da hiç gerek yoktur.
  • Unutmadan belirtmek gerek ki her patenin rulmanı açık değildir. Bazı patenlerde rulman kilitli haldedir ve çıkarılamaz. Böyle bir pateniniz varsa bu işlemleri rulmanları çıkarmadan bir kap yağ çözücüyle temizleyip ardından aralıklarından yağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3-)Tekerlekler Nasıl Temizlenir?

  • Rulmanlarla işiniz bittikten sonra son adım olarak tekerleklerinizi temizleyebilirsiniz. Tekerlek temizliği bu işlemlerin en kolayı sayılabilir. Rulmanları çıkardığınız zaman tekerlekleri çıkarmış oluyorsunuz ve başka bir zahmetten kurtulmuş oluyorsunuz.
  • Tekerlekleri temizlemek için biraz ılık su ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken eski bir bez veya havlu kullanılması daha masrafsız olacaktır. Özel bir beze veya deterjana da ihtiyacınız yoktur. Islattığınız bezi ya da havluyu kullanarak tekerlekleri silmeye başlayınız. Fakat eğer tekerleklerinizin ortası metalse orayı ıslatmamaya dikkat edin. Bu metalin paslanmasına sebebiyet verebilir. Temizlik işlemi bittiği zaman tekerlekleri kuru bir bezle silip iyice kurumaları için bir bezin üzerine bırakınız.
  • Bu kadar emek verip temizlediğiniz patenleriniz için son önerimiz pateninize uygun zeminde kaymanızdır. Çünkü yanlış zeminde kayarsanız pateninizi ne kadar temizlediğinizin bir önemi kalmaz ve eskisi gibi verim alamazsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.