Bilgi Yeriniz

Künefede Hangi Peynir Kullanılır?

17.12.2018
6.934
Künefede Hangi Peynir Kullanılır?

Künefede, lezzetli bir künefe yapmak için kullanılacak olan peynir türü ve kalitesi de oldukça önemlidir. Genellikle tuzsuz ve yağsız peynir tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Künefede Hangi Peynir Kullanılır?

Künefe yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kısımlardan ilki tercih edilen peynir ve şerbetin hazırlanma kısmıdır. Bu iki önemli detaya dikkat edildiği zaman aslında çoğu zaman hazırlanan künefe de oldukça lezzetli olmaktadır. Peki künefeyi hangi peynirle yapmak daha doğrudur?

Künefe için kullanacağınız peynirin yağsız ve tuzsuz olması oldukça önemlidir. Yani mümkün olduğunca peynirin, künefenin tadına ek olacak bir tada sahip olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde iki tat karışarak künefenin lezzetini engelleyecektir. Yazdığımız kriterlerde, yani tuzsuz ve yağsız aynı zamanda rahatlıkla künefede kullanabileceğiniz herhangi bir peynir tercih edebilirsiniz fakat bu konuda daha çok birinci tercih mozzarella peyniridir.

Künefe Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Künefe için ilk dikkat edilmesi gereken malzemelerin tazeliğidir. Kullandığınız yağın, peynirin taze olması künefenin tadını etkileyen birinci faktördür.
  • Yukarıda da söylediğimiz gibi, tatlının temel malzemesi aslında peynir olduğu için peynirin yağsız ve tuzsuz olmasına bilhassa dikkat etmelisiniz. Yoksa tat karışıklıkları meydana gelebilir ve tatlınız istediğiniz lezzete ulaşmayabilir.
  • Kadayıfları her zaman önce ayırmalı ve sonrasında da kesmelisiniz. Böylece künefede olması gereken görüntüyü de elde etmiş olursunuz.
  • Künefenin şerbetli bir tatlı olmasından dolayı, şerbeti dökeceğiniz zamanı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Yani, eğer tatlı sıcak şerbet sıcak olursa, tatlınız parçalanacaktır ya da ikisi de soğuk olursa bu sefer şerbet tatlının her yerine ulaşamayacaktır. Bu yüzden ya şerbetin sıcak tatlınız soğuk ya da tatlınız sıcak şerbetin soğuk olması gerekmektedir. Fakat bu işin püf noktalarından biri de tatlıyı yaptıktan ve soğuttuktan sonra sıcak şerbetin dökülmesidir. Ama yine de son seçim tabii ki size kalmış 🙂

Künefe Nasıl Saklanmalıdır?

Şerbetli tatlıların hiçbiri aslında buzdolabına konmamalıdır. Bu, şerbetli tatlılara yapılan belki de en büyük kötülüktür. Şerbet şekerden yapıldığı için buzdolabında kalması şekerlenmesine sebep olacaktır. Yani reçellerinizi nasıl muhafaza ediyorsanız şerbetli tatlıları da bu şekilde muhafaza etmek gerekir. Bir kere her gıdada olduğu gibi asla uzun süre hava ile temas etmemelidir. Bu tatlının bozulmasına sebep olabilmektedir. Özellikle künefenin içinde peynir olduğunu düşünürsek, bunun ne kadar doğru olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Aynı şekilde serin bir yerde muhafaza etmeniz de önemlidir. Bu tabii ki buzdolabı gibi değil ama mutfağınızda ocak yanında değil, daha serin bir yerde kapalı bir kap içerisinde saklamanız künefenin bozulmasını da engelleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.