Bilgi Yeriniz

Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

14.12.2018
9.282
Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Asma yaprağının bozulması tamamen doğru bir şekilde muhafaza edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun yaşanmasını önlemek için öncelikle yaprağı saklarken kesinlikle hava ile temas etmediğine emin olmanız gerekmektedir.

Asma Yaprağının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Asma yaprağı ekşimsi bir kokuya sahiptir. Yaprağın bozulup bozulmadığını özellikle bu kokudan da anlayabilirsiniz. Yine bozulduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir diğer belirti ise yaprağın görüntüsündedir. Yani yaprak eğer doğru bir şekilde muhafaza edilmemiş ise beklemeye bağlı olarak çürüme meydana gelebilmektedir. Bu iki belirti de salamura edilmiş yaprak için geçerlidir.

Çiğ olarak asma yaprağının saklanması zaten çok mümkün değildir. Yani yaprak kendini bırakacak ve kuruyacaktır. Bu yüzden salamura edilmesi gerekmektedir.

Asma Yaprak Nasıl Salamura Yapılır?

  • Yaprakları daha sonra kullanmak üzere saklamak için kullanabileceğiniz en ideal yöntem salamuradır. Salamura yaparken ise öncelikle topladığınız yaprakların taze olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaprakları boyutlarına göre ayırmalısınız. Bu ayırma işlemi yaprakları kullanmak istediğiniz zaman size büyük oranda vakit kazandıracaktır.
  • Daha sonrasında ayırdığınız yaprakları deste deste bir araya getirerek, sap kısmına doğru bir çay kaşığı kaya tuzu dökmelisiniz ve bu desteyi rulo yapmalısınız. Genel salamura hazırlanışında kullanılan ölçü 1 litre suya 200 gram kaya tuzudur. Hazırladığınız rulo yaprakları dilerseniz pet şişeye, dilerseniz de kavanoza dizebilirsiniz. Tamamen dizdikten sonra, yukarıda bahsettiğimiz ölçüyü kullanarak, tuzlu su hazırlayıp, kavanozun ya da pet şişenin ağzına kadar doldurmamaya özen göstererek bu karışımı doldurmalı ve kapağını kapatmalısınız.
  • Salamura yaprakların üzerine tuzlu suyu dökerken, birden değil, daha ağır hareketler ile ve suyun her yere ulaşmasını sağlayacak şekilde dökmelisiniz. Yine suyunun azalma ihtimali olabildiği için sık sık kontrol etmeniz ve azalma varsa su eklemeniz gerekmektedir. Bu esnada ise yaprakların hava ile temas etmemesine bilhassa özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde salamura işlemi de bir işe yaramayacaktır.

Salamura İçin Yaprak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Salamura için hazırladığınız yaprakların yırtık olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Yaprakların tüylü olmamasına özen göstermelisiniz. Tüysüz yapraklar hem daha güzel salamura olacaktır hem de diğer yapraklara nazaran daha lezzetlidir.
  • Yaprak alırken ya da toplarken yaprakların aşırı damarlı olmasından kaçınmanız gerekmektedir. Damarlı yapraklar yaprak piştikten sonra ağız içinde çiğnerken kişiyi rahatsız edebildiğinden, daha ince damarlı yapraklar seçmeniz yine doğru bir yaklaşım olacaktır.
  • Yaprakların çillenmemiş olması da yine diğer önemli detaylardan biridir. Aldığınız yaprağın üzerinde siyah ya da kahverengi noktacıklar varsa bu yaprağın bozulmaya başladığını düşünebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.