Bilgi Yeriniz

Yün Yastık Nasıl Kullanılır?

23.05.2018
1.903
Yün Yastık Nasıl Kullanılır?

Günümüzde her ne kadar elyaf yastıklar sıklıkla kullanılır hale gelmişse de, yün yastık kullanımı her zaman çok daha sağlıklıdır. Yün, cildin nefes almasına yardımcı olur ve kullanım açısından da rahattır. Ancak yünlerin belli aralıklarla havalandırılması ve temizlenmesi gerekir. Eğer temizleme işlemi yapılmazsa, güvelenme sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Yün yastıkların kullanımının izah edilebilmesi için yün yastığın nasıl hazırlandığının bilinmesi çok önemlidir. Yastıkların yünle doldurulması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur. Bunlara dikkat edilerek hazırlanan yün yastıklar kullanıma hazır hale gelecektir.

Yün Yastık Nasıl Kullanılır?

1-)Yün Miktarının Ayarlanması

Yastıkların yünle doldurulması sırasında yün miktarını ayarlamak çok önemlidir. Çünkü yünün çok fazla doldurulması, boyun ve bel ağrısına yol açabilir. Aynı zamanda uyku kalitesi de düşecektir.

Yastık kılıfının içine yünlerin doldurulması sırasında, ağzı dikilmeden önce deneme yapılması gerekir. Böylece çok yüksek olmuş ise yastığın içindeki yün bir miktar azaltılabilir ya da tam tersi artırılabilir.

2-)Havalandırma

Yastık kılıfı içine yünlerin doldurulmasından önce, yünlerin yeterince havalandırılmış olması gerekmektedir. Bunun için de yünlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Yün temizliği için;

  • Yastığa konacak olan yünler mutlaka yıkanmalıdır. Ancak çamaşır makinesinde yünlerin doğrudan yıkanması, makinenin gözlerine yün kaçmasına ve bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle yünlerin mümkünse bir file içinde makineye atılması önerilir. Eğer elde yıkanacaksa da mutlaka bir leğende bir gün ıslatılmalı, daha sonra yıkanmalıdır.
  • Yıkama işleminden sonra, yünlerin serilerek havalandırılması da büyük önem taşır. Aksi halde yünler nemli kalabilir ve bu da güvelenmeye yol açabilir. Bunun için doğrudan güneş aşan bir yerde yünlerin serilmesi ve kabarması sağlanmalıdır. Daha sonra zaman zaman yönleri değiştirilerek iyice kuruması sağlanmalıdır.
  • Yün havalandırma işlemi için eskiden beri kullanılan “yün dövme” işlemi uygulanmalıdır. Ancak bunun için olanak yoksa elle yüklerin havalandırılması yeterli olacaktır.
  • Yastık kılıfına konduktan sonra da yünler zaman zaman havalandırılmalıdır. Çünkü uzun süre kullanım sonucunda yünler birbirine yapışır ve rahat bir yastık performansı alınamaz. Bunun için yastığın iki tarafından vurularak havalandırma yapılması tavsiye edilmektedir.

3-)Lavanta Kullanımı

Güve oluşması için uygun bir zemin olan yün yastıklarda bu soruna engel olunabilmesi için lavanta kullanılması önerilmektedir. Yünler kılıfın içine doldurulduktan sonra içine bir tutam lavanta atılması hem güzel bir koku oluşmasını sağlayacak hem de güvelenme sorununu ve ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak lavanta içinde yer alan uçucu yağ ve aromalar, kişide uykuyu tetikleyici bir etkiye sahiptir. Bu da çok daha derin ve çok daha kaliteli bir uyku uyunmasını sağlamaktadır.

4-)Çift Yastık Kılıfı

Yünün doldurulduğu yastık kılıfının daha uzun süre temiz kalmasını ve yünlerin çıkıp dağılmasını önlemek amacıyla, yastığa bir kılıf daha geçirilerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.