Bilgi Yeriniz

Salam Pişirilir mi?

28.11.2018
6.613
Salam Pişirilir mi?

Salam pişirilir mi sorusu hazır et tüketmeyi seven kişilerin çok merak ettiği sorulardan birisidir. Salam kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir lezzeti olsa bile zararlı bir ürün olduğu da bilinmektedir. Özellikle hazır şekilde paketlenmiş salam, sosis ve sucuk gibi et maddeleri işlenmiş maddeler olduğu için içinde çok fazla sayıda kimyasal madde bulunur ve bu kimyasal maddelerin tamamı insan sağlığı için çok zararlıdır. Özellikle çiğ biçimde tüketilmiş işlenmiş gıdaların pişmiş olanlara göre çok daha zararlı olduğu bilinmektedir.

Salam genellikle çiğ tüketilen bir besin türüdür. Sosis ve sucuk pişirilerek tüketilen bir ürün olsa da aynı durum salam için geçerli değildir. Elbette salamı da çok daha sağlıklı olması için pişirerek tüketmek önerilebilir.

Salam Nasıl Pişirilir?

Salamı pişirerek tüketmek mümkündür. Salamı pişirerek yiyerek olası zararlı yanlarını aza indirebilirsiniz. Salamı pişirerek tüketmeyi tercih edecek kişiler şu yöntemleri izleyebilir:

 • Salam eğer dilimli değilse öncelikle salamları ince ince olacak biçimde dilimleyin.
 • Daha sonra küçük bir tava alın ve içine az miktarda sıvı yağ ekleyin. Sıvı yağın az olması gereklidir çünkü ince dilimlenmiş salamlar aşırı yağda hemen yanabilir.
 • Salamı kahvaltı sofralarınızda pişmiş olarak tercih etmek için salamlı omlet ya da salamlı patates kızartması gibi kahvaltı türlerini tercih edebilirsiniz.
 • Salamı pişirmek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise tosttur. Tost ekmeğinin içine ekleyeceğiniz salamları tost makinesinin içinde öncesinde bir süre bekleterek pişmesini sağlayabilirsiniz.

Salamın Zararları Nelerdir?

Ülkemizde en çok tüketilen işlenmiş gıdalar arasında salam ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle kahvaltı sofralarında tercih ettiğimiz bir yiyecek türü olan salam insan sağlığı için zararlı bir ürün olduğu için uzmanlar tarafından tüketilmemesi tavsiye edilen bir yiyecek türüdür. Salamın zararları arasında ise ilk sırada şunlar yer almaktadır:

 • Salamın zararlarından birisi göz sağlığı üzerindeki etkisidir. Fazla işlenmiş gıda yemek göz sağlığına olumsuz etki eden faktörlerden birisidir.
 • Salamın zararlarından bir diğeri ise çocuklarda obeziteye neden olmasıdır. Birçok önemli hastalığın nedeni olarak bilinen obeziteden kaçınmak için bol miktarda işlenmiş gıda tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Bağışıklık sistemi üzerinde etkileri bulunan salam içeriğinde yer alan maddeler nedeniyle zararlı mikroorganizmaların vücuda daha kolay girmesine ve burada kalmasına yardımcıdır.
 • Salam gibi işlenmiş fazla gıdaların tüketimi kadınlarda görülen rahim ve meme kanseri riskini de artırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre işlenmiş gıda tüketen kadınlarda rahim ve meme kanseri görülme diğerlerine göre 3 kat yüksektir.
 • Salamın zararlarından birisi de psikolojik sorunlara yol açmasıdır.
 • Salam üretimi esnasında daha uzun ömürlü olması için içine Nitrat, nitrit ve MSG gibi bileşenlerin katıldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu maddeler kişide kansere neden olabilmektedir.
 • Salam içinde yer alan diğer zararlı bir madde ise kuyruk yağıdır. Kuyruk yağı insan sağlığı için çok zararlı bir maddedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.