Bilgi Yeriniz

Yapışkan Bant Artıkları Nasıl Temizlenir?

05.07.2018
1.718
Yapışkan Bant Artıkları Nasıl Temizlenir?

Yapışkan bant artıkları, bazı zeminlerde çıkarması kolay olsa da genelde uğraştıran bir leke türüdür. Özellikle uzun süre kalmasından sonra, bandın da yapısının değişmesi sebebiyle çıkarması oldukça güçleşmektedir. Fakat yanlış müdahaleler ile kendinizi yormadan önce, birkaç pratik yöntemden bahsetmek isteriz.

Yapışkan Bant Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Isı Kullanmak

Bant lekesi çıkarmada en etkili yöntem ısıdır. Isı ile lekeyi yumuşatıp sonrasında silebilirsiniz. Isı uygulayabileceğiniz yöntemler ise;

-Fön Makinesi

Birçok zemine rahatlıkla uygulayabileceğiniz fön makinesini, son ısı ayarında 3 dakika kadar lekeli olan bölgeye tutmanız gerekmektedir. Bant lekesi yumuşamaya başladıktan sonra nemli bir bez ile kolayca zeminden çıkarabilirsiniz.

-Ütü

Ütü de yüksek dereceli bir ısı olduğu için bu da oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Burada ise yapmanız gereken tek şey, zeminin üzerine bir kumaş örterek, kumaş üzerinden lekeli bölgeye yüksek ısı vermeniz. Aynı fön makinesinde olduğu gibi leke yumuşayınca nemli bir bez ile silebilirsiniz.

2-)Kazımak

Uzun süreli kalmış bant lekelerinde kazıma işlemi genelde pek faydalı olmamaktadır. Fakat birkaç günlük bir lekeden bahsediyorsak, kazıyarak lekeyi çıkarmanız mümkündür. Yalnızca burada dikkat etmeniz gereken, kazıma işlemi yaparken zemine zarar vermemek adına dikkatli bir şekilde kazımalısınız. Çizilmeler meydana geldiğinde daha uğraştırıcı bir hal alabilmektedir.

5-)Sabunlu Sıcak Su

Bant lekesi olan küçük bir eşya ya da bir oyuncak ise, öncelikle su kaynatmanız gerekmektedir. Kaynattığınız suyu sabun ile karıştırıp, elde etmiş olduğunuz sabunlu sıcak suyun içerisine lekeli olan küçük eşyayı koyup bekletmeniz gerekmektedir. Bir süre beklettikten sonra leke kendiliğinden çıkacaktır ya da yumuşayacaktır. Böylece bir bez yardımıyla lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz.

Bant Lekesi Çıkarırken Yapılmaması Gerekenler

  • Öncelikle biraz önce de bahsettiğimiz gibi zemine zarar vermemek çok önemlidir. Yüksek ısı verirken veya kazıma yöntemini kullanırken zemine zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Çok fazla baskı uygulamamanız gerektiği gibi, sivri uçlu cisimler ile zemine müdahale etmeyiniz.
  • Zemine göre farklılıklar gösterse de mümkün olduğunca kimyasal ile müdahale etmemelisiniz. Kurumuş bant lekelerinde kimyasal çoğu zaman pek fazla bir işe yaramayacağı için genel olarak zeminin yıpranmasına ya da zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Kumaşlardan Bant Lekesi Çıkarmak

Kumaştan bant lekeleri çıkarma işleminde yine fön makinesi ve ütüden yardım alabilirsiniz. Ütü ile ısıttıktan sonra sabunlu bir bez yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz. Bu tarz lekeler için kıyafet üzerinde kesinlikle kimyasal temizleyici ürün kullanmamalısınız. Kullanacağınız kimyasallar kumaşın dokusuna zarar verebileceği gibi renginde de değişikliklere yol açabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.