Bilgi Yeriniz

Islak Kek Nasıl Muhafaza Edilir?

23.05.2018
10.827
Islak Kek Nasıl Muhafaza Edilir?

Hamur işi özellikle Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Hamur işi gıdalar, kendi içlerinde çeşitli olmasının yanı sıra, bu gıdaların ilk sıralarında yer alan ve çok fazla sevilerek tüketilen hamur işinden birisi de keklerdir. Kekler misafir gelir hemen çıkarılır, çayın yanında atıştırmak için ya da ara atıştırmalık olarak vazgeçilmez sayılabilir ve çok sıklıkla tüketilmektedir. Kekler de yine kendi aralarında farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitlerden en severek yediğimiz ise ıslak kektir.

Islak Kek Nasıl Saklanır?

Keklerin saklanma koşulları oldukça önemlidir. Islak keklerin içerik ve yapı olarak normal keklerden daha farklı olması biraz daha farklı koşullarda muhafaza edilmesini gerekli kılmaktadır. Islak kekleri muhafaza etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

1-)Alüminyum Folyo

Alüminyum folyo, saklamak için bir çok gıdada tercih edildiği gibi ıslak kek saklamak için de oldukça etkili bir yöntemdir. Öncelikle yapmanız gereken saklamak istediğiniz miktarda ıslak keki alüminyum folyo ile sıkıca sarmanız gerekmektedir. Eğer isterseniz bu işlemi dilimler içinde uygulayabilirsiniz. Yani tamamen tercihinize göre, ister keki bütün olarak isterseniz de dilimlere ayırıp her bir dilimi ayrı ayrı sarabilirsiniz.

Keki dilimleyip paketleyerek saklama şekli genellikle derin dondurucuya koymak için tercih edilmektedir. Bu durumda ihtiyaç halinde yeterli miktarda kek çıkarmak çok daha kolay olmaktadır. Bunun dışında doğrudan güneş ışığı almayan serin bir alanda da ıslak kekinizi sarılmış, paketlenmiş olarak saklayabilirsiniz.

2-)Kek Kabı Kullanmak

Islak kek saklamada kullanılan bir diğer yöntem ise kek kaplarından faydalanmaktır. Bu özellikle pastanelerin sık sık kullandığı kapların aynısıdır. Kek kapları keklerin daha uzun süre taze olarak muhafaza edilmesi için üretilmiş kaplar olduğu için normal saklama kaplarına göre çok daha etkilidir.

Islak keki yaptıktan sonra yenecek kadar miktarı ayırıp kalan ıslak keki mutlaka bir kek kabına koymanız gerekir. Islak kekleri bu kek kapları ile birlikte yaklaşık olarak 5-6 güne kadar taze olarak saklamanız mümkündür. Ancak yine ıslak kek koymuş olduğunuz kek kabını güneş ışığından uzakta ve özellikle sıcağa maruz kalmaması gerektiği için ocağın yakınında olmayan bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Islak kek güneş ışığından ve sıcaklıktan kolay etkilendiği için bu durum ıslak kekin erken bozulmasına neden olur.

3-)Artık Islak Kekleri Değerlendirmek

Eğer artık keklerinizi de atmak yerine muhafaza etmek ve kullanmak istiyorsanız, iyice ufalayıp buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz. Daha sonrasında elinizdeki miktara göre küçük kek topları ve ya bir sonraki kekinize farklı bir malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.