Bilgi Yeriniz

Aynada Leke Kalmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

11.07.2018
2.248
Aynada Leke Kalmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Aynalar en sık kullanılan araçlardan biridir. Salonda, odada, banyoda veya ofiste mutlaka bulunur. Özellikle kadınların çoğunda makyaj tazelemede kullanılmak için alınmış bir cep aynası bulunur.

Ayna çeşitlerini yatak odalarında sıklıkla bulunan boy aynaları, salonlardaki dekoratif aynalar ve banyolardaki aynalar olmak üzere ayırabiliriz. Hepsinin kullanımı oldukça yaygındır. Bu nedenle türlü sebeplerden dolayı çok kolay lekeli hale gelebilirler. Örneğin banyodaki aynadalar nemden ya da sıçrayan sulardan, boy aynaları çeşitli makyaj malzemelerinden, dekoratif aynalar ise gündelik tozdan ve kirden dolayı kirlenebilir. Çok fazla göz önünde bulunan bu aynaların pislenmesi istenmeyen durumlardan biridir. Her gün olmasa da mutlaka haftada 1 ya da 2 kez silinmelidir. Nasıl silineceğine dair püf noktalar ise yazının devamında yer almaktadır…

Ayna Nasıl Silinmelidir?

1-)Cam Sil ve Gazete

Normalde mikrofiber bez ile de camlarınızı silebilirsiniz. Fakat elinizde eğer mikro fiber bez yoksa, gazete de size yardımcı olacaktır.

Camın üzerine kirliliğine bağlı olarak, yeterli olduğunu düşündüğünüz kadar cam sil fıslatın. Ardından gazete yardımı ile camları silmeye başlayınız.

2-)Sirke ve Su

Çok fazla kimyasal ile uğraşmak istemiyorsanız, en etkili yöntem sirkeli su yöntemidir. 1 litre suyun içerisine 3 yemek kaşığı sirke atılır. Sirkenin çeşidinin herhangi bir önemi yoktur. Fakat eğer varsa temizlik sirkesini kullanabilirsiniz.

Sirkeli su karışımını hazırladıktan sonra mikro fiber bez ya da gazete ile her türlü aynanızı silebilirsiniz. Eğer varsa sprey içerisine karışımı dökerek, daha kolay kullanımı sağlayabilirsiniz.

3-)Alkol

Saf alkol kullanarak da camların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, alkolü çok fazla çerçevelere temas ettirmemeniz gerektiğidir. Çünkü alkol, çerçevenizde deformelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu yöntemi mikro fiber bir bez ya da pamuk ile uygulayabilirsiniz.

4-)Patates

İlk görüşte çok garip gibi gelse de patates de aynaların temizlenmesine yardımcı olur. Patates ortadan ikiye kesildikten sonra aynanın cam olan kısmına patatesler sürülür. Ardından sürülmedik cam kısım kalmadığı tespit edildikten sonra alkol ve su karışımı ile camı silebilirsiniz. Sadece alkol değil, yukarıdaki diğer temizlik ürünlerini kullanarak da camları temizlemeniz mümkündür. Bu ürünleri kullandıktan sonra kuru bir bez ile tekrar silerseniz, lekeler tamamen yok olacaktır.

Ayrıca aynalar eğer çok fazla güneş alan bölgelerde tutulursa sararmalara sebep olacaktır. Bu nedenle çok fazla güneş alan bölgelerde ayna bulundurulmamasına özen gösterilmedir. Zira oluşan sararmaları önleyemez, yenisini almak zorunda kalabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.