Bilgi Yeriniz

Artan Balık Nasıl Değerlendirilir?

09.07.2018
5.806
Artan Balık Nasıl Değerlendirilir?

Balık arttığı zaman çok beklemeden tüketilmesi ya da değerlendirilmesi gerekmektedir. Pişmiş olan balığın çiğ balık kadar rahat bir saklanma koşullarına sahip değildir ne yazık ki. Bu yüzden mümkün olduğunca bekletmeden balığa müdahale etmenizi öneririz.

Artan Balık Nasıl Değerlendirilir?

Balığı yaptınız, yediniz ve yemeğin sonunda arttığını gördünüz. Böyle bir durumda artan balıkların miktarına göre değişkenlik gösterse de, balığı tekrar farklı bir besinde tüketebilirsiniz.

1-)Salatalarda Kullanabilirsiniz

Artan balığınızı basitçe değerlendirebileceğiniz en pratik yöntemdir salata. Tabii burada artmış olan balığınızın günlerce beklememesi gerektiğini hatırlatalım. Pişmiş olan balık maksimum 1 gün buzdolabında beklemiş olmalıdır.

Balığı öncelikle derisinden ayırmanız gerekmektedir. Yani salata içerisinde kullanacağınız kısım tabii ki beyaz et olmalıdır. Ayırmış olduğunuz eti salatanın içine atarak karıştırabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı bir besin elde edersiniz hem de artan balıklarınızı kolay bir yol ile değerlendirmiş olursunuz.

2-)Makarnada Kullanabilirsiniz

Artan balıklarınızı kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise makarnadır. Balıklarınızı değerlendirmek adına ertesi gün makarna yaparak artan balıklarınızı ayıklayıp makarna üzerine serpebilirsiniz. Böylece bir nevi ton balıklı makarna elde etmiş olacaksınız.

3-)Fırınlayabilirsiniz

Balığınızı yine ayıklayıp, patates, soğan ve domates ile harmanlayarak fırına verebilirsiniz. Böylece farklı bir tat elde edebilirsiniz ve artan balığınız ile alternatif olarak bir akşam yemeğiniz daha pratik olarak hazırlanmış olur.

4-)Balık Köftesi Yapabilirsiniz

Artan balıkları değerlendirme için balık köftesi çok kullanılan yöntemlerden biridir. Yapacağınız yemek ile yine alternatif bir çözüm üretmiş olursunuz.

Pişmiş Balığın Bayatladığını Nasıl Anlarız?

Pişmiş balığı maalesef çok fazla saklama imkanınız olmadığını söylemiştik. 3 – 4 gün beklemiş olan balıklar her ne kadar buzdolabında muhafaza etmiş olsanız da dahi bir bekleme süresi vardır ve aştığında bayatlayacaktır. Bayatladığını anlamanız için aşağıda belirtmiş olduğumuz maddeleri izleyebilirsiniz.

  • Beklemiş olan balıkların bozulduğunu ilk olarak görüntüsünden anlayabilirsiniz. Görüntüsünde çok fazla grilik ve solgunluk varsa, balığı tüketmekten kaçınmalısınız.
  • Yine balığın bayatlayıp bayatlamadığını anlamanız için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise koklamaktadır. Buzdolabından çıkarmış olduğunuz balıktan kötü kokular geliyorsa, direkt olarak balığı atmalısınız.
  • Bu iki madde haricinde balıktan bir parça alarak tadına bakmanızda balığın bozulup bozulmadığını anlamanızda net bir cevap olacaktır. Tadında bozukluklar varsa yine balığı tüketmekten kaçınmalısınız.

NOT: Balık tüketiminde gıda zehirlenmeleri çok sık meydana gelebilmektedir. Tazeliğinden emin olmadığınız balığı almamanız gerektiği gibi, yine taze balığı uzun süre buzdolabında bekletmemeniz gerekmektedir ve uygun muhafaza koşullarında saklamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.