Bilgi Yeriniz

Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

27.04.2018
5.007
Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Teflon, granit tencerelerde sıklıkla kullanılan ve bu tür ürünlerin çizilmesini engelleyen, oldukça da kullanışlı olan tahta kaşıklar, mutfaklarda vazgeçilmez bir eşyadır. Çizilmesi olası olan tencere ve tavalarda metal kaşık ya da karıştırıcı kullanmak, bu eşyaların dokusuna zarar verebilir. Bu da sağlık açısından bu eşyaların riskli bir hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle tahta kaşık, ideal bir karıştırıcıdır.

Ancak tahta kaşıklar, uzun süre kullanıldığında hem renklerinde değişim hem de üzerlerinde rahatsız edici bir koku meydana gelir. Bu kaşıklar, bakterilerin üremesine oldukça müsait bir yapıda olduğu için çok iyi şekilde temizlenmeleri gerekir. Tahta kaşıklar, bulaşık makinesine atılmamalıdır. Aksi halde bulaşık makinesi deterjanı bu kaşıkların içinde birikir, hem sağlığı tehdit eder hale gelir hem de yemeklerde hoş olmayan bir tat değişimine yol açabilir.

Tahta kaşıkların temizliğinde kullanılabilecek birkaç tane sağlıklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler düzenli olarak uygulandığında kaşıklar hem sağlıklı hem de steril bir hale gelecek, uzun müddet kullanılmaları da mümkün olacaktır.

Tahta Kaşık Temizliği

  • Tahta kaşıkların temizlenmesinde en etkili olan yöntemlerden bir tanesi oksijenli su kullanımıdır. Sağlıklı bir temizleme işlemi için kullanılması gereken oksijenli su, eczanelerden satın alınabilmektedir. Oksijenli suyun temin edilmesinden sonra bir kaba kaşıklar konur. Oksijenli su kaba boşaltılır ve bunun kaşıkların boyunu geçmesi sağlanır. Gerekli hallerde oksijenli su, su ile de seyreltilebilir ve bu şekilde de kullanılabilir. Karışım içine tahta kaşıkların bir süre bekletilmesi, gerekli hijyenin sağlanmasında etkili olacaktır. Oksijenli su ile dolu kapta bekleyen kaşıklar, daha sona iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır. Bu yöntem ayda 1 uygulanabilir.
  • Tahta kaşıkları temizlemek için zeytinyağından da yararlanılabilmektedir. Bunun için saf zeytinyağı tercih edilmelidir. Bu sayede sonuç çok daha tatmin edici olacaktır. İlk olarak fırın 180 dereceye ayarlanır ve çalıştırılır. Daha sonra tahta kaşıkların her biri güzelce zeytinyağı ile ovularak kaplanır. Fırın ısındıktan sonra zeytinyağlı kaşıklar fırın tepsisine yerleştirilir. Birkaç dakika sonra kaşıklar fırından çıkarılır ve daha sonra bulaşık deterjanı ile yıkanıp ardından durulanan kaşıklar, kurumaya bırakılır.

Karbonatla Tahta Kaşık Temizliği

Tahta kaçıkların temizlenmesinde kullanılabilecek en etkili ve sağlıklı yöntemlerden bir tanesi de karbonattır. Karbonatlı su, tahta kaşıklar üzerinde ve içinde birikmiş olan bakterilerin nötrlenmesini sağlar. İki su bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı karbonat eklenir ve suyun içinde karbonatın iyice erimesi için karıştırılır. Daha sonra tahta kaşıklar karbonatlı suyun içinde yarım saat kadar bekletilir, ardından durulama işlemine geçilir.

Karbonatla uygulanabilecek bir başka yöntem de karbonat, limon ve sirke karışımıdır. Bir kabın içine çukur kısmı aşağıda kalacak şekilde tahta kaşıklar yerleştirilir. Daha sonra kaba bir miktar su, bir kaşık karbonat ve biraz da limon ve sirke eklenir, kap ocağa konur ve bu şekilde yaklaşık 10 – 15 dakika kaynatılır. Daha sonra kaşıklar durulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.