Bilgi Yeriniz

Saçma ve Anlamsız Rüyalar Görmek

19.03.2018
4.603
Saçma ve Anlamsız Rüyalar Görmek

Rüya; “Uykuda bir şey görmek” manasına gelir. Rüyalar çoğunlukla insanın bilinç altındaki durumların yansımasıdır. Genellikle açık rüyalar görmemize rağmen bazen ise saçma ve anlamsız rüyalar görebiliriz. Bu rüyalar çok önemlidir. Çünkü bu rüyalar gündüz öğrendiğimiz şeylerin gece sınıflandırılmasını sağlarlar.

Ayrıca rüyalarımızda günlük yaşamımızda hissettiğimiz duyguları da aynı şekilde hissederiz. Bu yüzden bazen gülümser bazen ağlayarak uyanabiliriz. Aynı zamanda uyurken günlük yaşantımız ve bilinçaltımız ile bağlantılı rüyalar gördüğümüzden çözümleyemediğimiz problemleri de rüyalarımız aracılığıyla çözebiliriz.

Rüyaların Özellikleri Nelerdir?

  • Körler, hayvanlar ve insanlar hepimiz rüya görürüz.
  • Ancak rüyalarımızın çoğunu unuturuz.
  • Hareket söz konusudur.
  • Daha çok kapalı mekanlarda geçerler.
  • Korku, endişe gibi çeşitli duyguları içerir.
  • Rüyada görülen kişiler tanıdığımız kişilerdir.
  • Bilinçaltı durumlarını içerir.

Rüya ve Psikoloji Bağlantısı Nasıldır?

Freud’da rüyaların anlamları, rüya içeriğindeki simgeleri yorumlama ya da simgelerin kişinin yaşamı aracılığıyla anlama şeklindedir. Rüyalar günlük hayatımızın ya da bilinç altımızın içinde bulunduğu durumlar ile alakalıdır. İnsanların rüya içeriklerine bakıldığında ise daha çok uçmak, diş dökülmesi ve düşmek gibi rüyalar gördükleri bilinmektedir. Bu rüyaların şu anlamları taşıdığı düşünülmektedir. Örneğin rüyada uçmak; yaratıcılık, diş dökülmesi; utanç, düşmek; endişe anlamı taşıyabilir. Çıplak olduğunuzu görmek ise aşağılanma duygusu hissettiğiniz anlamı taşıyabilir. Rüyalarımızda çok özlediğimiz birini çok saçma sapan bir durumda iken görebiliriz.

Gündüz rüyaları daha çok günlük yaşamı temsil ederken, gece rüyaları şuuraltı ve bilinmezlik anlatmaktadır. Örneğin insan ilişkilerinde problemli olan bu durum kişilerin rüyalarına da yansır ve insanlarla ilişki kurmaya çalışabilirler. Bu rüyalar aynı zamanda bir uyarı niteliği taşıyabilir. İnsanların korkuları, acı ve arzu gibi durumlarını yansıtır. Bunun dışında rüya gören kişinin uykusuzluk veya antidepresan kullanımının yan etkileri gibi nedenlerle saçma ve anlamsız rüyalar görebiliriz. Aynı zamanda fiziksel yorgunluklar ya da psikolojik rahatsızlıklar da rüyalarımıza yansımaktadır. Modern yaşam içinde yaşayan insan bu koşuşturma içindeki koşullarda bu duruma daha fazla maruz kalır.

Rem uykusu zamanında gördüğümüz bu rüyaları ilk uyandığımızda hatırlar ve sonra unuturuz. Bu yüzden uzmanlar tarafından uyku günlükleri geliştirilerek hastanın rüyaları aracığıyla bilinç altları anlaşılmaya çalışılabilir. Bazen hayatımızda çözümleyemediğimiz durumları rüyalarımız yansıtır ve bu problemleri uykudayken çözebiliriz.

Tekrarlayan korkulu rüyalar söz konusu ise uykuya geri dönemez ya da uyumak istemeyiz. Bu tür durumlara karşı bu rüyaların bizim için bir anlamı olduğunu fark etmek önemlidir. Rüyaların daha karmaşık olduğu ve kişinin yaşamını olumsuz etkilediği durumlarda ise bir psikiyatr veya psikologdan yardım alınabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.