Bilgi Yeriniz

Mutfaktaki Et Kokusu Nasıl Giderilir?

18.06.2018
2.183
Mutfaktaki Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Yemek yaparken veya sonrasında hapsolan kokular bazen çok rahatsız edici olabilir. Kullandığınız malzemelere ve yaptığınız yemeğin türüne göre, bu kokular ya hiç olmaz ya da havalandırıldığı takdirde kaybolur.

Et, protein açısından en zengin besindir. Damak zevkinize uygun olacak şekilde haşlayarak, soteleyerek, ızgarasını yaparak tüketebilirsiniz. Eğer yemek yapma sürecinde açık alanda değil de mutfağı kullanıyorsanız, et kokusu kaçınılmaz olur. Her ne kadar aspiratör çalıştırılsa da kokusu oldukça ağırdır. Kimisi bu kokuya bayılır, et yemeyi tercih etmeyen kişiler için ise bu koku dayanılmaz olur. Ayrıca yemek yapma işlemi sırasında mutfağın kapısı mutlaka kapalı tutulmalıdır ki koku bütün evi kaplamasın.

Et Kokusunu Yok Etmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Mutfağı olabildiğince havalandırmak, kokunun giderilmesi için yapılması gerekenlerin başında yer alır. Temiz havanın girmesini sağlayarak et kokusunun giderilmesine ya da azalmasına yardımcı olursunuz.
  2. Eğer eti haşlıyorsanız, haşlama için kullanacağınız tencerenin içine kabuğu soyulmuş küçük bir soğan, birkaç tane karanfil ya da bir defne yaprağı ekleyerek haşlamanız; etinize lezzet kattığı gibi ortamdaki havada oluşacak ağır kokuları önleyecektir. Yemeğiniz hazır olduktan sonra eklediğiniz bu malzemeleri çıkartabilirsiniz.
  3. Kokusunu sevdiğiniz bitkileri, su koyduğunuz bir cezveye ilave ederek kaynatabilirsiniz. Örneğin; portakal kabuğu, limon, nane, karanfil olabilir. Kaynarken çıkan kokular, et kokusunu bir nebze bastıracaktır.
  4. Eğer tarçın seviyorsanız, tam size göre bir yöntem daha mevcut. Toz tarçın ve şeker de et kokusunu bastıracak olan ikililerden biridir. Küçük bir tencereye, toz halindeki tarçını ve toz şekeri ekleyin. Ocağa koyun ve kısık ateşe ayarlayacak şekilde altını açın. Bir süre burnunuza tarçın kokusu gelecektir. Şeker yerine karanfil de koyabilirsiniz. Arada bir bulundukları tencereyi, kaşık yardımı ile karıştırarak kokunun daha yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz.
  5. Etli yemeği pişirirken, aynı anda da ocağın bir gözünde bir miktar sirkenin kaynatılması et kokusunun azalmasını sağlar. Ayrıca iki yemek kaşığı karbonat ve biraz suyu kaynatarak da kokuyu azaltmanız mümkündür. Bu karışıma isterseniz lavanta yağı, sevdiğiniz uçucu esanslar(limon, vanilya vs.) ekleyebilirsiniz.
  6. Yemeği yaptığınız günün sonunda, bir kaba sirke koyup tezgahta bütün gece bekletebilirsiniz. Sabah mutfağa girdiğinizde, et kokusunun büyük ölçüde azaldığını hissedeceksiniz.
  7. Son olarak ise; yemek yaptığınız tencere, tava, ne varsa mutlaka hemen temizlenmelidir. Çünkü bulaşıklar ne kadar çok bekletilirse, temizlenmesi zor olacağı gibi et kokusunun kaybolması da o kadar zor olur. Kullanılan her bölge uygun temizlik malzemeleri ile iyice temizlenmelidir. Hatta tezgah son olarak çamaşır suyuyla silinirse, kokunun gitmesi kolaylaşır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.