Bilgi Yeriniz

Çataldaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

30.06.2018
1.619
Çataldaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Metalden imal edilmiş olan çatal, kaşık ve bıçak gibi mutfak eşyaları paslanma yapabilmektedir. Bu durum, metal gereçlerin hava ile temas etmesi sonucunda açığa çıkmaktadır. Özellikle de bu tür metal gereçlerin ıslak olması, paslanma olasılığını çok daha fazla artırmaktadır.

Paslanma oluşumunun engellenmesi için, bıçak, kaşık ve çatal gibi malzemeler yıkama sonrasında nemli bırakılmamalı, yerine yerleştirilmeden önce mümkünse pamuklu bir bez yardımı ile kurulanmalıdır.

Çataldaki Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Hali hazırla oluşmuş durumdaki pas lekelerinin giderilmesi için ise bazı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yöntemler pas lekesinin durumuna göre uygulanabilir. Yöntemlere aşağıda detaylıca yer verilmektedir.

1-)Sirke Kullanımı

Dezenfekte etme özelliğine sahip olan sirke, temizlikte sıklıkla tercih edilen malzemelerden bir tanesidir. Sirke kullanılarak çatallarda oluşan pas lekesi giderilebilir. Bunun için çatalların konduğu bir kabın içine, çatalların boyunu geçecek kadar sirke eklenir. Bir süre beklenir ve sirkeli suyun içinde çatallar çıkarılmadan paslanmış olan kısımlar bulaşık teli ya da bulaşık süngerinin sert kısmı ile ovalanır.

2-)Kola Kullanımı

Oldukça asitli bir içecek olan kola, özellikle fayans gibi yüzeylerin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir. Çatallarda oluşan pas lekesi de kola kullanımı ile ortadan kaldırılabilir. Bunun için açılmamış bir koladan bir kaba konur ve aynı kaba paslanmış çatallar da eklenir. Kabın kapaklı olması ve bekletme süresi boyunca bu kapağın kapalı tutulması işlemin hızlanmasını ve kolaylaşmasını sağlayacaktır.

3-)Soğan Kullanımı

Paslanmış haldeki metal çatalların temizliğinde kuru soğan da kullanılabilir. Soğan ortadan ikiye bölündükten sonra yarım soğanın kullanılacak tarafına bir miktar pudra şekeri dökülür. Elde edilen bu malzeme ile paslı bölgeler iyice ovalanmalıdır. Bu işlem kısa sürede pasların yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır.

4-)Limon Kullanımı

  • Pas lekelerinin çıkarılması ve parlatma işlemlerinde limon en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesidir.
  • Bir limon alınır ve ortadan yatay olarak ikiye bölünür. Elde edilen bu yarım limon ile çatalların paslı bölgeleri ovalanır.
  • Kola ve sirke ile kıyaslandığında daha fazla zaman gerektiren bu işlem tamamlandığında çatallar yepyeni bir görünüme sahip olacaktır.
  • Limon kullanımı sırasında limonun yarısına tuz eklenmesi ve ovalama işleminin bu şekilde yapılması işlemin daha kısa sürede sonuç vermesini sağlayacaktır.
  • Limon bulunması zor ise ya da hali hazırda evde limon mevcut değilse, işlem limon tuzu ile de gerçekleştirilebilir. Bu yöntem aynı zamanda kireçlenen gereçlerin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir. Bir kaba paslanmış çatallar alınır ve kabın içine bir miktar da limon tuzu eklenir. Son olarak kaynamış sıcak su kaba eklenir ve 1 gece bekletilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.