Bilgi Yeriniz

Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

14.05.2018
2.133
Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

Portakalın içinde C vitaminini fazlasıyla bulunduğunu biliyoruz. İnsan vücudu için faydalı olan, özellikle kış meyvesi olmasından dolayı tüketildiğinde gribal hastalıkları engelleyen önemli bir doğal faktördür. Bunun dışında bazı araştırmalar sonucu uzmanlar kemik hastalıklarına iyi geldiğini de açıklamışlardır. Özellikle kemik kırılmalarında tavsiye edilen, içeriğindeki C vitamini sayesinde iyileşme sürecini hızlandıran bir özelliği vardır. Bunlar dışında bir çok hastalıkta hatta psikolojik rahatsızlıklarda bile portakalın fayda sağladığı konusunda keskin düşünceler mevcuttur.

Kış meyvesi olarak bildiğimiz portakalı artık başka mevsimlerde de tüketebilmemiz mümkündür. Bunun için bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem kurutmadır. Portakalı kurutup sakladığınızda her mevsimde tüketebileceğiniz bir hale gelmektedir. Şimdi size portakal kurusu hakkında ne yapmanız gerektiği ile ilgili olarak birkaç yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Portakal Kurusu Yapılışı

Öncelikle, portakal kurusu yapabilmenin en önemli şartı portakalın tazeliğidir. Portakalı özellikle mevsiminde almış olmanız tazeliği açısından çok önemlidir. Şimdi gelelim yapımına;

1-)Güneşi Kullanarak Kurutma İşlemi

Portakalı güneşte kurutmak özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın bir yöntemdir. Portakalın Akdeniz’de çok fazla yetişmesi ve havanın sıcaklığı nedeniyle o yöre halkının tercih ettiği bir uygulamadır. İlk işlem olarak portakalınızı iyice bir yıkamanız gerekiyor. Yıkadığınız portakalları ince olmasına özen göstererek dilimleyin. Daha sonrasında ise dilimlediğiniz portakalları bir tepsi ya da geniş bir bor cam üzerine koyup güneşe, kurumaya bırakabilirsiniz.

Kuruduğunu düşündüğünüz portakal dilimlerini dilerseniz, bez bir torba içinde ya da cam bir kavanoz yardımı ile saklayabilirsiniz.

2-)Fırın Kullanarak Kurutma İşlemi

Bu işlemde ise yine biraz önce yaptıklarımızı yapacağız. Önce portakallarımızı yıkayıp sonrasında ise ince ince dilimleyeceğiz. Dilimlediğimiz portakalları fırının tepsisine yerleştireceğiz. Yalnız, burada dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı vardır. Portakallarınızı tepsiye yerleştirirken birbirine değmediklerinden emin olmanız gerekiyor. Bu, fırın içinde birbirlerine değmeleri halinde yapışmalarına sebep olacaktır.

Son işlemde ise en az 100 derecede 3,5 saat kadar portakallarınızı kurutabilirsiniz. Dilerseniz de bu işlemlerden önce fırının ısınması için önceden çalıştırabilirsiniz. Bu süre zarfında portakallarınızın yerini de değiştirmeniz gerekmektedir. Önlü arkalı tam bir sonuç alabilmek adına.

Portakallarınız olduktan sonra 1 saat kadar soğuması için beklemeniz gerekmektedir. Soğuduğunu düşündüğünüz portakallarınızı yine bir bez çanta yardımı ile ya da cam bir kavanoza koyup saklayabilirsiniz.

Portakal Kurusu Kullanımı

  • Kaynatabilirsiniz ve böylelikle dilediğiniz zaman içebilirsiniz
  • Çerez olarak kullanabilirsiniz. İçtiğiniz çay ya da kahvenin yanında tüketebilirsiniz.
  • Süs olarak kullanabilirsiniz. Özellikle yılbaşı ağaçları için çok tercih ediliyor. Ya da salatalarınızın üzerine de ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.