Bilgi Yeriniz

Sütyen Yıkama Topu Makineye Zarar Verir mi?

05.09.2018
3.288
Sütyen Yıkama Topu Makineye Zarar Verir mi?

Sütyen yıkama topu sütyenin makinede zarar görmemesi için üretilmiş yuvarlak bir nesnedir. Sütyenler yanlış bir şekilde yıkandığında zarar görüp şekli bozulabilmektedir. Bu durumda ya tamamen kullanılmaz bir duruma gelir ya da kişinin rahat edeceği bir kullanım sunmaz.

Sütyen Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Sütyeni ilk yıkadığınızda renk verip vermediğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için sütyeni ilk yıkamada yanına koyacağınız beyaz bir bezle renk verip vermediğinizi anlamanız mümkün olacaktır. Sütyenin renk vermesini önlemek için yıkamadan 1 saat önce tuzlu ılık bir suda bekletmeniz faydalı olacaktır.
  • Sütyen yıkamada sütyenin kalitesi çok önemlidir. Eğer sütyenin kumaşı kaliteli ve sadeyse bu sütyenin daha az bozulacağına işaret etmektedir.
  • Sütyenin kumaşı da kalitesi kadar önemlidir. Penye sütyenler daha sağlam ve dayanıklı olmaktadır. Saten sütyenler için kumaşın kaliteli olup olmaması önem arz etmektedir. Saten sütyenlerin genellikle elde yıkanması tercih edilmektedir. Dantel ve ipek sütyenlerde bozulma daha fazla olacağı için yıkama işlemi kesinlikle elde yapılmalıdır.
  • Sütyeninizi yıkadıktan sonra şekli bozulmayacak şekilde asarak kurutun, sütyenin şekli bozulduğunda geri dönüşü olmayan durumlar olabilmektedir.
  • Sütyenlerinizi sık sık ve kısa aralıklarla yıkama yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu durumlarda sütyeninizin ömrünü de uzatmış olacaksınız.

Sütyen Elde Nasıl Yıkanır?

Sütyeni elde yıkarken öncelikle dikkat etmeniz gereken suyun ılık olmasıdır. Sütyeni elde yıkarken deterjan yerine sabun, şampuan ve organik deterjanlar kullanmanız hem sağlık açısından hem de çabuk arınması ve durulanması bakımından sizin için daha faydalı olacaktır. Yıkama öncesinde sütyenin kaynar suda bekletilmesi sütyenin ömrünü azaltmaktadır. Bulaşık süngerinin yumuşak kısmını kullanarak sütyenlerinizi yıkayabilirsiniz. Fazla sürtmeyerek ve kumaşa zarar vermeden, hafifçe ovalayarak sütyeni yıkamanız daha sağlıklı olacaktır.

Sütyen Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Sütyenin yıkama talimatlarında eğer elde yıkama tavsiye ediliyorsa çamaşır makinesinde yıkamak sütyene zarar verecektir. Eğer makinede yıkama gösteriliyorsa, uygun talimatlar gözetilerek makinede yıkanmasında herhangi bir zarar olmayacaktır.

Sütyen makinede yıkanıldığı takdirde sütyen yıkama topu kullanmak sütyenin bozulmasını önleyecektir. Sütyen yıkama topunu internetten alabileceğiniz gibi birçok tuhafiyede de bulabilirsiniz.

Sütyen yıkarken çamaşır makinesinde hassas çamaşırlar programını seçmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir program yer almıyorsa, o halde en düşük ayarda yıkamanız sütyenin bozulmasını engelleyecektir.

Çamaşır makinelerinin sıkma programları bazı hassas giysilere ve sütyenlere zarar verebilmektedir. Bunu engellemek için çamaşır makinesinin sıkma programını iptal etmeniz gerekmektedir. İptal etmediğiniz takdirde sütyenin bozulma ihtimali artacaktır.

Sütyen Yıkama Topu Makineye Zarar Verir mi?

Sütyen yıkama toplarını diğer çamaşırların arasına sıkıştırdığınız takdirde hiçbir zararı olmamaktadır. Sütyen yıkama topları sütyenlerin çamaşır makinelerinde bozulmasını önlemek için üretilmiştir. Plastik olması ve suyu geçirmesiyle sütyenlerin bozulmadan düzgün bir şekilde yıkanıp temizlenmesini sağlamaktadır. Ürünler genel olarak sert plastik malzemeden üretildiği için yüksek dereceli yıkamalarda da zarar görmeyerek makineye de bir zarar vermemektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.