Bilgi Yeriniz

Dışı Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

17.05.2018
2.946
Dışı Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Bazen dikkatsizlik bazen de ihmalkârlık gibi nedenlerle yemek ocakta unutulabilir. Bu durum sonucunda da tencere yanar ve kararır. Ocağın yüksek ısıda kullanılması nedeniyle oluşan bu tencerelerde oluşan yanıkların temizlenmesi mümkündür. Üstelik bu işlemler tencereye bir zarar vermemekte, yalnızca yanık lekesinin giderilmesi söz konusu olmaktadır.

Tencerenin dış kısmında oluşan yanıkların temizlenebilmesi için tencerenin bir müddet ılık bir suda bekletilmesi, lekelerin yumuşamasını ve çok daha kolay bir biçimde çıkarılabilmesini sağlayacaktır. Başlangıçta, sert müdahaleden kaçınılmalıdır, aksi halde tencerenin dış yüzeyinde çizikler meydana gelebilir.

Dışı Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

1-)Beyaz Sirke

Dış tarafı yanmış olan tencere, bir süre boyunca beyaz sirke ekleniş ılık bir miktar suda bekletildiğinde, lekeler bit hayli yumuşayacak ve temizliği de oldukça kolaylaşacaktır. Beyaz sirke aynı zamanda bir bez üzerine dökülerek doğrudan yanık bölgeye de uygulanabilir. Beyaz sirkede parlatıcı özellik bulunmakta olup, bu sayede tencerenin eski görünümü yeniden kazandırılabilmektedir.

2-)Karbonat

Tencerelerin iç ve dış bölgelerinde meydana gelen yanık lekelerinin çıkarılması için karbonat da kullanılabilmektedir. Karbonat, tıpkı krem bir deterjan gibi kıvama getirilir. Bunun için içine birkaç damla ılık su eklenmesi yeterli olacaktır. Daha sonra yanık olan bölgeler bu kıvamlı macunla iyice ovalanır. Ovalama işlemi yumuşak uçlu bir fırça ya da yumuşak bir süngerle yapılabilir sert malzemelerle ovalanan tencerede derin çizikler ortaya çıkabilir.

Karbonatla birlikte limon da kullanılırsa, yanıkların çok daha iyi bir şekilde çıktığı, aynı zamanda tencerenin dış yüzeyinde bir parlaklığın oluştuğu da görülebilir. Limonun içerisinde bulunan yağ asitleri yağ ve yanık lekelerinin çok daha kısa bir sürede çıkmasını sağlayacaktır.

3-)Diğer Yöntemler

Dışı yanan tenceredeki bu lekelerin giderilmesi için uygulanabilecek diğer yöntemler ise şunlardır:

  • Tencere bir başka kaba konur ve içine yanık bölgeyi geçecek kadar sirke eklenir. Daha sonra birkaç kaşık da içine karbonat atılır ve bu karışım ocakta kaynatılır. Daha sonra su boşaltılır ve bulaşık deterjanı ile yanık tencere bulaşık süngeriyle yıkanır. Kaynama sonrasında yanıklar halen yumuşamamış durumda ise bir gece boyunca suda bekletilmesi önerilir.
  • Bulaşık makinesi ya da çamaşır makinesi deterjanlarıyla da yanan tencere dışı ve dibi, ovalanarak temizlenebilmektedir. Ancak bu malzemelerin kaynatılması önerilmez, aksi halde tencerenin çeliğine deterjan molekülleri işleyecek ve tencere sağlık açısından riskli bir hale gelecektir.
  • Eğer yanık çelik değil de emaye, teflon yahut alüminyum bir tencerede ortaya çıkmış ise mutlaka dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Alüminyum kesinlikle telle ya da sert bir cisimle kazınmamalı, teflon tencereye ise ahşap dışında başka şekilde müdahale edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.