Bilgi Yeriniz

Su Kilo Aldırır mı?

30.07.2018
2.316
Su Kilo Aldırır mı?

Su, vücudumuzun 4’te 3’ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle önemi çok büyüktür. Az tüketilmesi dahilinde çeşitli hastalıklara yol açmakla beraber çok kötü sonuçlara bile sürükleyebilir. Su az tüketildiğinde sorunlara yol açabiliyor. Peki ya çok tüketildiğinde?

Su Kilo Aldırır mı?

Fazla su tüketildiğinde vücutta ödem oluşmasına sebep olur. Ödem de şişmelere sebep olacağı için akıllarda acaba kilo aldırır mı sorusunu yaratır. Suyun herhangi bir kilo aldırma özelliği yoktur. Aksine metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve tokluk hissi verir. Özellikle soğuk su tüketimini, oda sıcaklığındaki bir suya göre daha fazla metabolizmayı hızlandırır. Uzmanlar kilo vermenin en büyük etkenlerinden birinin su içmek olduğu söylüyor. Fazla ve az tüketim her türlü sorunlara sebep olabileceği gibi herhangi bir kilo alımına sebep olmaz.

İnsan vücudunun ortalama su ihtiyacı günlük 2 litredir. Boy ve kiloya bağlı olarak değişen bu ortalama tutarın üzerinde ya da altında olabilir.

Düzenli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

 • Ağız kokusunun oluşumunu engeller.
 • Saçın sağlıklı olmasını sağlar.
 • Kas ağırlığı yoğun olan ve düzenli egzersiz yapanların sıkça başına gelen kasılma ve krampları önler.
 • Yeterli su tüketimi beyin fonksiyonlarını düzenler.
 • Reflüye iyi gelir.
 • Bağırsaklarda oluşan hastalıkların geçmesinde suyun rolü büyüktür.
 • Enerji verir, halsizliğin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Cildin güzelleşmesini sağlar.

Fazla Su Tüketmenin Zararları Nelerdir?

 • Suyun gereğinden fazla tüketilmesi durumunda, elektrolit kaybı meydana gelir. Elektrolit kaybı, sıvıların dengesinin bozulmasına ve sağlık sorunlarının oluşumuna sebep olur.
 • Çok fazla su tüketimi kan sulanmasına neden olur. Dolaşım sistemini direkt etkileyen bu durum ayrıca damarlarda da fazla yüklenmeye sebep olur.
 • Böbreklerin fazla çalışıp yorulmasına neden olur.
 • Fazla su tüketimi sonrası vücut, suyun fazlasını atamadığı için ödem oluşur. Bu nedenle vücutta şişkinlik oluşur. Halk arasında kilo aldırdığı söylenir fakat fazla su kilo değil ödem yapar. Ödemin beyinde oluşması baş ağrısı, beyin kanaması ya da tansiyonda değişikliklere neden olabilir. Kalp sorunu olan kişilerin fazla tüketimi yapmamaya özen göstermesi gerekmektedir.

Su İçmemenin Zararları Nelerdir?

Vücudumuzun büyük bir bölümünü su oluşturur. Bu nedenle su dışında çeşitli sıvılar tüketilmek, suyun yerini tutmaz. Sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Fakat kahve ya da çay içerek ya da farklı asitli içecekler tüketerek vücudunuzdaki su ihtiyacınızı gideremezsiniz. Vücudunuzdaki su ihtiyacının durumunu idrar rengine bakarak anlayabilirsiniz. Renk koyu ise daha çok tüketmeniz gerekmektedir.

Eğer su tüketimine 2 günden fazla dikkat etmediyseniz, vücudunuzda çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Mide bulantısı ve kas spazmları ile belirtiler görülmeye başlanır. Eğer hem sıvı tüketimi hem de su tüketimi yapılması kesildiyse, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması kan akışında da yavaşlamaya sebep olacaktır. Bu durum sonrasında birkaç gün içerisinde beyin de çalışmayı bırakacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.