Simit Nasıl Saklanır?

Simit Nasıl Saklanır?
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.313 kez okundu.

Simit, herkes tarafından sevilen, kahvaltı sofralarına ayrı bir lezzet katan besinlerden bir tanesidir. Ancak bayatlaması halinde ilk günkü tüketim keyfini vermediği gibi bayatladıkça da sertleşir ve tüketimi de zorlaşır. Bu nedenle fazla alınan ya da artan simitlerin uygun koşullarda saklanması gerekir.

Simit Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Buzdolabında Saklama

Simit buzdolabında muhafaza edilebilir ancak bunun için buzdolabının ısı derecesi çok önemlidir. Kısa süre sonra tüketilecek olan simitlerin buzdolabında saklanması mümkündür. Bunun için simitler poşetlenmeli ve poşetlerin havası iyice alınmalıdır. Aksi halde simitler buzdolabında da saklansa bayatlayacaktır.

Tüketilecek olan simit buzdolabından yarım saat kadar önce çıkarılmalı ve oda sıcaklığına gelmesi sağlanmalıdır. Aynı şekilde buzdolabından çıkarılan simit, mikrodalga fırında 1-2 dakika ısıtılarak hemen tüketime hazır hale de getirilebilir.

2-)Derin Dondurucuda Saklama

Simitlerin çok daha uzun bir süre bayatlamadan muhafaza edilebilmesi için buzluk ya da derin dondurucuya konması da mümkündür.

  • Derin dondurucuya konacak olan simitlerin taze olması önemlidir. Dondurma öncesinde simitlerin taze olması, buzunun çözülmesinden sonra da taze olarak tüketilmesine olanak tanıyacaktır.
  • Dondurucuya konacak olan simitlerin saklanma şekli kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun için simitler ikiye bölünüp yarım şekilde ya da bütün olarak da saklanabilir. Ancak dilimlendikten sonra dondurulmaları tavsiye edilmektedir.
  • Dilimlenip hazırlanan simitler, tüketilecek miktarlarda buzdolabı poşetlerine konur.
  • Poşetlerin havasının tamamen boşaltılması bu aşamada oldukça önemlidir.
  • Poşetlenen simitlerin üzerine, derin dondurucuya kondukları tarihin mutlaka atılması gerekir. Bu sayede uygun zamanda tüketmek mümkün olacaktır.
  • Bu şekilde hazırlanmış olan simitler derin dondurucuda 3 aya kadar bekletilebilir. Bu süreden sonra simit yavaş yavaş lezzetini kaybetmeye başlayacak ve bayatlayacaktır.
  • Dondurulan simitlerin buzunun çözülmesi için birkaç dakika mikrodalga fırında ya da normal fırında ısıtılması yeterli olacaktır. Aynı zamanda ocağa konan bir kapaklı tavanın içinde 5-6 dakika simidin ısıtılması da buzunun çözülmesini sağlayacaktır.
  • Derin dondurucudan çıkarılan ve ısıtılan simitler, ilk günkü lezzet ve kokuya yeniden sahip olacaktır.

Simitler tüm müdahalelere rağmen bayatlamış durumda ise ve tüketimi zor oluyorsa, farklı simitli tarifler kullanılarak bu bayatlamış olan simitler değerlendirilebilir. Bunun için en uygun yöntem, simitli omlet hazırlamaktır. Yumurtalar bir kâsede çırpılır, simitler küçük parçalar halinde küp küp doğranır ve daha sonra tavaya yağ konur, yağ kızdıktan sonra içine simit parçaları atılır. Son olarak yumurtalar ve baharatları eklenen omlet, sabah kahvaltısında tüketime hazır hale gelir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git