Bilgi Yeriniz

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Ne Yapılır?

02.05.2018
5.416
Çamaşırların Güzel Kokması İçin Ne Yapılır?

Çamaşırların temiz ve lekesiz olması kadar, güzel kokmaları ve bu güzel kokuyu bir süre muhafaza etmeleri de oldukça önemlidir. Bu durumun sağlanması ise birçok faktörden dolayı her zaman mümkün olmayabilir. Ancak çamaşırların ferahlatıcı ve iç açıcı bir kokuya sahip olarak uzun bir süre kullanılabilmeleri de mümkündür.

Çamaşırların Güzel Kokması İçin Yöntemler Nelerdir?

  • Çamaşırların yıkanma aşamasında yapılabilecek ve güzel koku sağlayacak en etkili yöntem, durulama suyuna yumuşatıcı eklemektir. Genellikle piyasada satılan yumuşatıcıların kokusu oldukça güzeldir ve sevilmektedir. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölmesine bir miktar yumuşatıcı eklenerek, makineden çıkan çamaşırların mis gibi kokması sağlanabilir.
  • Yumuşatıcı kokusu her ne kadar ilk başlarda yoğun olsa da, zamanla bu koku kaybolur ve çamaşırlar kokusuz bir hale gelir. Bunun önlenebilmesi için özellikle de yıkanmış ve yerine yerleştirilmiş çamaşırların mis gibi kokması için çamaşır spreyinden yararlanılabilir. Katlanmış haldeki çamaşırların üstüne haftada 1 ya da 2 gün, çamaşır spreyi sıkılarak, kokunun kalıcı hale gelmesi sağlanabilir. Çamaşır spreyi aynı zamanda havlu ve perdelerin de güzel kokması için sıkça tercih edilen bir üründür.
  • Çamaşırlarda çok güzel bir koku elde etmek ve bunun kalıcı olmasını sağlamak için doğal aroma ve esanslardan da yararlanılabilir. Söz gelimi lavanta kesesi gardırobun içine asıldığında, bu güzel koku tüm çamaşırlara sinecektir.
  • Çamaşırların ütülenme aşamasında da hoş kokmaları sağlanabilir. Bunun için ütüye eklenen suyun içine birkaç damla yumuşatıcı eklemek yeterli olacaktır. Aynı şekilde doğal esanslar da ütü suyuna eklenebilir. Ütü buharı kullanımı sonucunda sıcaklığın da etkisiyle çamaşırlar çok daha uzun bir süre güzel kokacaktır.
  • Çamaşır makinesinin temiz olması, çamaşırlardaki kokuyu da etkilemektedir. Bu nedenle makine belli zamanlarda temizlenmeli, deterjan gözü yıkanmalı, bazen de makine boş çalıştırılarak iç kısımlarının temizlenmesi sağlanmalıdır.
  • Çamaşırlar açık havada kurutulduğunda rüzgara ve güneşe fazlasıyla maruz kalır ve bu da çamaşırlardaki güzel kokunun havaya karışıp gitmesine neden olur. Bu nedenle yıkanan ve kurumaya bırakılan çamaşırlar takip edilmeli, ve kuruduktan sonra ipte – ya da çamaşırlıkta – çok uzun süre boyunca bekletilmemelidir.

Çamaşırlardaki Kötü Kokuların Önlenmesi

Çamaşırların güzel kokması için, kötü kokuların önlenmesi oldukça önemlidir. Yıkanmış olmasına rağmen çamaşırların kötü bir kokuya sahip olması, çamaşır makinesinde bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne bir miktar sirke eklenerek makine boş çalıştırılabilir. Bu sayede iç kısımları derinlemesine temizlenecektir.

Çamaşırların kötü kokmasının bir başka nedeni ise yıkandıktan sonra çamaşırların ıslak halde makinede bekletilmesidir. Nemli kalan çamaşırlarda küf gibi bir koku oluşur bu nedenle yıkanan çamaşırlar bekletmeden asılmalıdır. Bunlara ek olarak dış faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Kış aylarında dışarı asılan çamaşırlara is kokusu sinebilir. Aynı zamanda evin içinde havasız kalan asılı çamaşırlar, kötü bir koku oluşmasına yol açabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.