Bilgi Yeriniz

Poşet Çay Nasıl Demlenir?

24.05.2018
2.973
Poşet Çay Nasıl Demlenir?

Poşet çay, demlemesi maharet isteyen ve doğru demlendiğinde oldukça lezzetli olan bir çay türüdür. Aynı zamanda demleme çaya nazaran oldukça pratik olması, poşet çayın kullanımının çok daha yaygın olmasını sağlamıştır. Farklı markalara ait birçok poşet çay ürünü bulunsa da, esasında asıl önemli olan poşet çayın demleme yöntemini bilmektir.

Bardakta demlenen poşet çay, sallama çay adıyla da bilinir ve kullanılır. Bu yöntemde, bir bardak kaynar suda 1-2 dakika çay poşetinin bekletilmesi sağlanır. Bu süre sonunda bir bardak sıcak demli çay hazır olmakta, çok fazla emek gerektirmemekte ve pratik bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ancak demlik poşet çaylarda önemli olan birkaç mevzuya burada yer vermek gerekmektedir.

Poşet Çay Demleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Sıcak Su

Poşet çayların içerisinde yer alan çay yaprakları, demleme çaya göre daha ince bir yapıdadır ve bu da poşet çayın lezzetini ve demini çok daha kolay bir şekilde vermesini sağlamaktadır. Poşet çayların demliğe konulmasından sonra, mutlaka sıcak su ile demlenmesi gerekir. Soğuk suyla ya da ılık bir su ile demlenen çay, hem lezzetini hem de rengini suya çok daha zor bırakacaktır.

Ayrıca suyun kaynaması sırasında içinde bulunan karbonlar yok olur ve çay böylece çok daha parlak ve net bir renge sahip olur. Bulanıklık söz konusu olmaz. Kaynamakta olan su ile çayın demlenmesinden sonra 1-2 dakika beklenmeli ve daha sonra demleme işlemi yapılmalıdır.

2-)Çayların Sayısı

Kalabalık bir kitle için çay demlenmekte ise, poşet sayısı olabildiğince artırılmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse, 4 kişilik bir aile için iki ya da üç adet poşet çayın demliğe atılması yeterli olurken, 8-10 kişilik bir grup için altı – yedi adet poşet çayın demlenmesi gerekir.

3-)Diğer Öneriler

  • Poşet çay demleme sırasında en önemli noktalardan bir tanesi, çayda kullanılan suyun tazeliğidir. Daha önceden kaynatılmış ya da beklemiş olan su bayattır ve bu durumda demlenen çay da o kadar leziz olmayacaktır. Bu işlem için arıtılmış musluk suyu kullanılabilir.
  • Sıcak suyla demleme işlemi yapıldıktan sonra demliğin kapağı açılmalı ve poşet çaylar şöyle bir karıştırılmalıdır. Böylece sıcak su poşetin tüm yüzeylerine nüfuz ederek demin daha iyi çıkmasını sağlayacaktır.
  • Poşet çayın tam kıvamında ve istenen lezzette olabilmesi için en az 10 dakika demlenmesi gereklidir. Bu süre zarfında çay demini alacak ve hem lezzet hem de renk olarak en üst seviyeye sahip olacaktır. Çay miktarı daha fazla ise ekstra olarak 5 dakika kadar daha beklenmesi uygundur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.