Bilgi Yeriniz

Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

15.05.2018
9.612
Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Yeni halılardaki tüylenme sorunu, büyük bir sorundur ve uğraştırıcıdır. Halıdaki tüylerin sağa sola saçılması, kapı arkalarında birikmesi gibi olumsuz durumlara yol açan bu durum, bazı yöntemler kullanılarak ortadan kaldırılabilmektedir. Aşağıda en uygun halı tüyü temizleme yöntemlerine yer verilmiştir. Bu yöntemlerden uygun olanlar, halının tüy yapısına göre seçilerek uygulanabilir.

Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

1-)Arap Sabunu Kullanımı

Arap sabunu, içerisinde kimyasal maddeler bulunmadığı için yeni alınan ya da henüz kullanılmaya başlanan halılarda zararlı bir etkiye neden olmayacaktır. Aynı zamanda kullanımı sonrasında halı tüylerinde sertleşme yahut renk değişimi gibi sorunlar da ortaya çıkmayacaktır.

Bir parça Arap sabunu, bir kabın içine konur ve üzerine bir miktar ılık su eklenir. Bu hazırlanan karışımla halı tamamen silinir. Ancak silme işlemi sırasında pamuklu bir bez kullanılmalıdır. İşlem sonrasında bir de duru suda ıslatılmış ve sıkılmış bir başka bez ile halının yeniden silinmesi ve durulanması gerekmektedir.

2-)Doğal Sabunlarla Temizleme

Halıdaki tüy yapısını bozmadan yeni tüylerin etrafa saçılmasının engellenmesi için doğal içeriklere sahip diğer sabun türleri de kullanılabilmektedir. Bu işlem mümkünse düzenli olarak uygulanmalıdır, bu sayede halıların da kullanım ömrü uzayacaktır. Yeni halıların düzenli olarak silinmesi sonucunda ortaya çıkabilecek renk değişimlerinin önlenmesi için doğal sabunların kullanımı idealdir.

Yeni Halının Tüylerini Temizleme Önerileri

  • Yeni halılarda tüylerin kopması oldukça sık ortaya çıkan bir problemdir. Bu yüzden halının ilk birkaç gün boyunca her gün elektrik süpürgesi ile süpürülmesi de oldukça işe yaramaktadır.
  • Aynı şekilde halı yüzeyinin her gün gırgırlanması da tüy sorununun kısa bir süre sonra ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Halıların süpürülmesi sırasında bir ölçek suya bir miktar çamaşır yumuşatıcısı eklenip karıştırılmalı ve bu karışım bir sprey şişesi yardımıyla halı üzerine püskürtülmelidir. Bu karışım püskürtüldükten sonra, halı üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonra halı yüzeyi elektrik süpürgesi ile süpürüldüğünde, tüyler artık uçuşmayacaktır.
  • Yeni alınan halıdaki tüylenme sorunu bitmek bilmiyor ise halının halı yıkamaya verilmesi önerilmektedir. Halı birkaç defa yıkandıktan sonra tüyler artık etrafa dağılmayacaktır.
  • Son olarak, tüylenen halılardaki bu tüylerden kurtulmak için uygulanabilecek basit bir yöntem daha bulunmaktadır. Bir kabın içine sıcak su doldurulur ve bu suda halı fırçası ıslatılır. Daha sonra halının üstü fırçalanır. Haftada bir yapılan fırçalama işlemi, halıdaki tüylenme sorununu büyük oranda azaltacaktır. 2 günde bir de fırçalama yapılabilir. Bu şekilde tüylerden çok daha kısa bir sürede kurtulmak mümkündür. Fırçalama öncesinde elektrik süpürgesi ile halıyı süpürmek ve daha sonra fırçalamak ise çok daha etkili bir sonuç verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.