Bilgi Yeriniz

Portakal Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

09.07.2018
2.182
Portakal Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Portakalı soyduktan sonra etrafa yayılan kokusu nedeniyle sizde portakal kabuklarını atmak yerine değerlendirmek istiyorsanız, bahsedeceğimiz birkaç yöntem ile bunu yapabilirsiniz.

Portakal Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

1-)Keklerin ve Kurabiyelerin İçinde Kullanabilirsiniz

Portakallı kek ya da portakallı kurabiye, portakal kabuklarını değerlendirebileceğiniz en lezzetli yöntemdir. Aslında yapacağınız işlem sanıldığı kadar zor değildir. Normal olarak kek veya kurabiye hamurunuzu hazırlıyorsunuz.

Pişirmeden önce rendelemiş olduğunuz portakal kabuklarını hazırlamış olduğunuz hamurun içine karıştırıp bu şekilde fırınlıyorsunuz. Bu şekilde evinize hoş bir portakal kokusu yayılmış olacağı gibi çay saatinizde de size farklı bir tat eşlik etmiş olacaktır. Şimdiden afiyet olsun!

2-)Cildi İyileştirmek İçin Kullanabilirsiniz

Biliyorsunuz ki portakalın içinde C vitamini bulunmaktadır. Bu C vitamini vücudumuzun sağlığı için oldukça faydalıdır. Aynı şekilde tarif edeceğimiz karışım ile portakal cilde de oldukça iyi gelmektedir. Bu karışımı hazırlarken öncelikle portakal kabuklarını rendeden geçirip toz haline getirmelisiniz. Bu tozu ise 3 gün kadar güneşte bekletmeniz gerekmektedir.

Daha sonrasında 1 çay kaşığı bal, 3 çay kaşığı portakal ve isteğinize göre yoğurt ile karıştırıp cildinize sürmeniz gerekmektedir. Bu maskeyi haftada 3 kez yapmanız cildinizdeki lekeleri yok edeceği gibi ciltteki hücrelerin yenilenmesine ve sizin daha diri bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

3-)Portakal Çayı Yapabilirsiniz

Portakal çayı kişinin dinlenmesine, sakinleşmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da kilo vermede oldukça faydalıdır. Yine kurutmuş olduğunuz portakal kabuklarını toz haline getirmeniz gerekmektedir. Toz haline getirmiş olduğunuz portakalı sıcak su ile karıştırarak bu çayı elde edebilirsiniz. Portakallı çay da uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise portakal kabuklarını kurutup toz haline getirmeden, direkt olarak sıcak su ile kaynatabilirsiniz.

4-)Sinek Kovar Yapabilirsiniz

Portakalın kendi kokusu doğal bir sivrisinek ve haşere kovucudur. Soymuş olduğunuz kabukları haşerelerin geldiği bölgelere ya da yatacağınız alana koyarak sivrisinek ve böceklerden korunabilirsiniz.

5-)Vücut Spreyi Yapabilirsiniz

Portakal kabuklarını oda spreyi olarak kullanmak oldukça basit bir yöntemdir. Burada da portakal kabuklarını, birkaç tarçın kabuğu ve isteğinize bağlı olarak limon suyunu, su ile kaynatın. Bu karışım iyice kaynadıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin ve sonrasında boş sprey şişesinin içine doldurun.

Bu karışım ile ister oda spreyi olarak kullanabilirsiniz, isterseniz de doğal vücut spreyi. Yine bu şekilde de sivrisineklerden korunmuş olursunuz aynı zamanda çevrenize hoş bir koku yayılmasını sağlarsınız.

NOT: Kurutmuş olduğunuz portakal kabuklarını ya da yapmış olduğunuz portakal tozunu muhafaza ederken teneke kutu ya da cam kavanoz tercih edebilirsiniz. Fakat kesinlikle hava almadığından emin olmanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.