Bilgi Yeriniz

Mangal Nasıl Temizlenir?

06.07.2018
1.787
Mangal Nasıl Temizlenir?

Havaların güzelleşmesiyle beraber hafta sonu piknikleri kaçınılmaz hale gelir. Piknik denildiğinde akla ilk gelen ise kuşkusuz mangaldır. Et severler için bir aşk haline gelen mangalın birkaç püf noktası vardır.

Mangal yapımındaki ateş devamlı çok yanmamalıdır. Çok fazla ateş, etlerin tam pişmeden yanmasına sebep olabilir. Kısık ateşte yellenerek yapılan daha güzel olacaktır.

Mangalı yapan taraf erkekler, masaları hazırlayan kadınlar genellemesi son zamanlarda kadınların da öne çıkması son bulacak gibi gözüküyor. Güzelce hazırlanıp yendikten sonra mangalın temizlenmesi biraz işkence gibi gözükse de aşağıdaki yöntemleri kullanarak çabucak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Temizlenmeden bırakılmış olan mangal ızgaraları sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle yapıldıktan sonra temiz bırakılmalıdır. Mangal ızgarasını kalitesine de dikkat edilmelidir.

Mangal Izgarasını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle aşağıdaki yöntemlerden hangisi olursa olsun mutlaka ızgaranın kuru ve üzerindeki fazlalıkların alınmış olması gereklidir. Ayrıca tel kullanımı da ızgaraya zarar verebilir.

  • Kaya tuzu, mangal ızgarasını temizlemek için oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Izgaranın üzerindeki fazlalıkları kağıt veya gazete ile aldıktan sonra, ızgaranın üzerine kaya tuzu dökmelisiniz. Ardından bulaşık süngeri ile ovmaya başlayınız. Bir süre ovduktan sonra kirlerin kalktığını göreceksiniz.
  • Cam sil kullanımı da diğer yöntemlerden biridir. Izgaranın üzerine cam sil sıktıktan sonra sünger ya da bir bez ile ovalayarak sildiğinizde ızgaranızı temizleyebilirsiniz.
  • Izgara büyüklüğünde bir kabın içerisine gerekli olduğunu düşündüğünüz kadar elma sirkesi dökünüz. Ardından ızgaranızı da bu kabın içerisine yerleştiriniz. Daha sonra bu kabın içerisine sıcak su ilave etmeniz gerekiyor. Sıcak su ve sirke içerisinde bekletilen ızgaranın kendi kendine temizlendiğine şahit olacaksınız.

Mangal Temizlemenin Alternatif Yöntemleri Nelerdir?

Alternatif diğer yöntemler de ızgaranız ıslakken kirlerin daha da zorlaşmasını önleyebilirsiniz. Bu yöntemler:

1-)Kuru Soğan

Kuru soğanı ortadan ikiye ayırın. Ardından ızgaranın üzerinde soğanları gezdirerek, kaba kirlerinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Fakat kuru soğanları ızgaranın üzerinde gezdirmek tamamen yeterli olmayacaktır. Izgara kuruduktan sonra yukarıdaki diğer yöntemlerden herhangi birini uygulamalısınız.

2-)Limon

Limon ile kirlerin zorlaşmasını da engelleyebilirsiniz. Bunun için de aynı soğanlarda olduğu gibi bir limonu ortadan ikiye ayırınız. Ardından ızgaranın üzerinde iyice gezdiriniz. Böylece ızgarada bulunan yağların donmasını engelleyeceksiniz. Yağlar kurumadan limon uygulaması yaparak, daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Limonu ızgaranın üzerinde gezdirdikten sonra ise gazete kağıdına veya normal kağıda sararak eve gittiğinizde de yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayarak ızgaranın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sadece bulaşık deterjanı kullanmak bile ızgaranın temizlenmesine yardımcı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.