Bilgi Yeriniz

Soğuktan Tırnak Morarması

14.04.2018
4.492
Soğuktan Tırnak Morarması

Soğuktan tırnak morarması şikayetine soğuk kış günlerinde fazlaca rastlanmaktadır. Bu durumda tırnak yüzeyinde morumsu ve mat bir renk belirir. Tırnaklardaki morarmanın soğuk dışında pek çok nedeni olabilir. İçeriğin devamında soğuktan tırnak morarması probleminin başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir?

1-)Soğuk Hava Şartları

Soğuk hava şartlarından ötürü dolaşımdan sorumlu kan damarlarında büzüşme meydana gelerek dolaşım yavaşlayabilir ve parmak uçlarında renk değişimi söz konusu olabilir. Genellikle kısa süreli olup bulunulan ortamın sıcaklığı normal seviyeye geldiğinde kendiliğinden geçmesi beklenir.

2-)Travma Etkenleri

Ellerimiz gün içinde sürekli olarak aktif şekilde kullandığımız organlarımızdır. Dolayısıyla kaza ve dışarıdan alınabilecek darbelere gayet müsaittirler. Dışarıdan gelebilecek darbe veya hasara bağlı olarak ellerin yanı sıra tırnaklarda da hasar oluşabilir. Ve bu hasar kendini morluk olarak belli edebilir.

Şayet çok ciddi bir darbe alındıysa ve parmakta yaralanma mevcutsa, tıbbi tedavi için muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

3-)Kan Dolaşım Problemleri

Tırnaktaki morluklar kimi zaman kan dolaşımındaki sorunların göstergesi olabilir. Dolaşım sistemi sorunları ve kansızlık tırnakta morlukları doğurabilir. Sağlıklı tırnakların parlak olması beklenirken, kan dolaşım sorunlarından dolayı matlaşma ve morluk meydana gelebilir.

4-)Tırnak Mantarı

Halk arasında yaygın bir şekilde gözlenen mantar problemine daha çok el ve ayak tırnaklarında rastlanır. Oluşan tırnak mantarı tırnağın yapısında kalınlaşma, morarma ve sararma gibi etkiler yaratabilir. Mantar tedavisinde bitkisel yöntemler tercih edilse de, kesin ve doğru tedavi yöntemi için mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

5-)Tümör Oluşumları

Tırnakta farkedilen morluklar, tırnak altında meydana gelmiş tümörlerden ötürü görülebilir. Eğer tırnaktaki morarmalar ileriye doğru gitmiyor ve ilerlemiyorsa, tümörden şüphe edilir. Bu oluşumların iyi ya da kötü huylu olabileceği unutulmamalı ve muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

6-)Diğer Nedenler

  • Raynaud hastalığı,
  • Anemi,
  • Astım,
  • KOAH.

Eğer soğuktan tırnak morarması söz konusu değilse, altında yatan sebepler yukarıda belirtilen etkenler olabilir. Fakat tırnaktaki morluğun tek başına direkt bir rahatsızlık belirtisi olarak değerlendirilemeyeceği unutulmamalı ve gerekli tetkik, tedavi için sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Tırnak Morarması Tedavisi

Tırnaktaki morluk genellikle ciddi bir sorun olmadığından zaman içerisinde tırnağın uzamasıyla birlikte mor yapının ortadan kalkması beklenir. Fakat daha kısa sürede bir çözüm için soğuk kompres yöntemi uygulanabilir. Özellikle darbeden sonra meydana gelen morarmanın önüne geçebilmek adına soğuk kompres yapılabilir. 1-2 saatte bir olmak üzere 15-20 dakika kadar buzun darbe almış tırnağa uygulanması, hem ağrıyı hem de morluğu zaman içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Soğuk kompresin ilk yardım tedavisi olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Tırnaktaki morluğun altında yatan neden tümör gibi çok daha ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.