Bilgi Yeriniz

Dışkının Çok Kötü Kokması

24.04.2018
7.483
Dışkının Çok Kötü Kokması

Genel olarak kötü bir kokuya sahip olan dışkıda buna yol açan temel faktör, dışkıda yer alan bakterilerdir. Bakteriler vücutta bol miktarda bulunur ve bunların büyük çoğunluğu ince ve kalın bağırsaklarda yer alır. Bu bakteriler dışkı ile birlikte vücuttan atılır ve dışkının kötü bir koku kazanmasına yol açar. Ancak bazı durumlarda dışkı kokusu çok daha kötü olabilmektedir.

Dışkıda Kötü Koku Nedenleri Nelerdir?

  • Bağırsaklarda yer alan bakterilerin, olması gerekenden çok daha fazla üremesi, kötü kokulu dışkı nedenlerinden biridir. Bu durum da genellikle bakteriyel veya enfeksiyonel bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Midede ortaya çıkan rahatsızlıklar da dışkının kokusunun çok daha kötü olmasına yol açabilmektedir. özellikle hijyenik olmayan besinlerin tüketilmesi sonucunda midede rahatsızlık, ağrı ve dışkıda kötü koku ortaya çıkar.
  • Midede ve bağırsaklarda virüs ve enfeksiyonların neden olduğu ishal, dışkıda en kötü kokunun oluştuğu durumlardan bir tanesidir. Her yaştaki bireyde, beslenme hataları, enfeksiyonel rahatsızlıklar ya da uygunsuz beslenme gibi nedenlerle görülebilir. Bazı türleri oldukça tehlikeli olan ishal dışkının normalden daha sulu ve yumuşak olmasına, çok kötü kokmasına neden olmaktadır.

İshale neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Bozulmuş gıda ürünlerinin tüketilmesi,
  • Meyve ve sebzelerin yıkanmadan tüketilmesi sonucu vücuda giren zararlı bakteriler,
  • Bazı ilaçların yan etkisi,
  • Huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar,
  • Bağırsakların üşütülmesi,
  • Dışkıda kötü kokuya yol açan nedenlerden bir tanesi de, tüketilen gıdalar konusunda dikkatsiz davranılmasıdır. Besinlerin iyice temizlenmeden tüketilmesi, ishale yol açtığı gibi dışkının da çok kötü kokmasına sebebiyet vermektedir.
  • Nadiren ortaya çıkan bir durum olsa da, dışkıda psikolojik nedenlerle de kötü koku ortaya çıkabilmektedir. Kişinin çok stresli olması bunun temel nedenidir. Stres faktörünün devreye girmesi ile beslenme düzenine dikkat etmeyen kişilerde bu sorun meydana gelebilmektedir.

Kötü Kokulu Dışkı Tedavisi

Genel olarak birkaç gün ya da daha kısa sürelerle meydana gelen kötü kokulu dışkı durumu, ishalle birlikte oluşmuş ise birkaç günden daha uzun sürebilir. Ancak ishal konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü ishalin uzun sürmesi, vücutta ani ve fazlaca su kaybına yol açmaktadır.

Dışkıdaki kötü kokunun nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Eğer 3 günden uzun süre bu durum devam ediyorsa, mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Kötü kokulu dışkı şikayeti ile gelen hastalara ilk olarak idrar ve dışkı tahlili yapılarak bu duruma yol açan sebeplerin teşhisi sağlanır ve ardından uygun olan tedavi seçenekleri değerlendirilerek uygulamaya başlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.