Bilgi Yeriniz

3 Yıldır Desmont Kullanıyorum

13.03.2018
23.406
3 Yıldır Desmont Kullanıyorum

Alerjik rinit rahatsızlığında, tedavi amacıyla doktor tarafından verilen ve reçete ile alınabilen desmont, özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen antihistaminik ilaçlardan bir tanesidir. Daha çok mevsimsel geçiş sürecinde, alerjik nezle tedavisinde işe yarayan bir etkiye sahip olan desmont, birçok kişi tarafından iki – üç yıllık süreçlerle kullanılmaktadır. Bu süreye genel olarak doktor tarafından karar verilmektedir. Doktorun reçete etmesi dışında kullanılmamalıdır.

Desmontta Kortizon İçeriği Var mı?

Desmont; antihistaminik yapıda bir ilaç olup, özellikle astım krizi ya da solunum yollarında oluşan tıkanıklıklarda sıkça kullanılmaktadır. Toplumda yaygın olarak, desmont’un kilo aldırmakta olduğu şeklinde bir bilgi yer alıyorsa da, bu bilginin aslı yoktur. Hatta aksine, bu ilacı kullanan kişilerde kilo kaybına sıkça tanık olunmaktadır.

İçeriğindeki maddelere bakıldığında kortizon bulunmadığı prospektüs incelendiğinde görülecektir. Ancak ilacın bazı yan etkileri elbette bulunmaktadır. Bu yan etkiler ile ilgili detaylı bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Yan etkiler ortaya çıktığında doktor ile görüşülmesi sağlığın riske girmemesi açısından çok önemlidir.

Desmont’un Olası Yan Etkileri

Her ilaç gibi, Desmont’un da birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hafif yen etkilerken, bazıları ciddi yan etkilerdir ve acil müdahale gerektirebilir.

Hafif Yan Etkiler:

  • Ağızda kuruluk,
  • Kaslarda ağrı,
  • Baş dönmesi,
  • Uykusuzluk ve bitkinlik,
  • Sinirlilik hali,
  • Hazımsızlık.

Hafif yan etkiler ortaya çıktığında, doktor mutlaka bu belirtiler ile ilgili bilgilendirilmelidir. Duruma göre, doktor ilacın muadilini önerebilir ya da daha düşük dozda desmont kullanımını önerebilir.

Ciddi Yan Etkiler:

  • Karaciğerde bir rahatsızlık meydana gelmesi,
  • Halüsinasyon görme,
  • Kalp çarpıntısı ve ritmin hızlanması,
  • Nöbet geçirme.

Ciddi yan etkiler, tıbbi müdahale gerektirmektedir. Bu nedenle kişi bunlardan birini fark ettiğinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Gebelikte kullanımı ya da gebelik olasılığı bulunan kişilerde kullanımına ilişkin doktordan detaylı bilgi alınabilir.

Desmont Nasıl Kullanılır?

15 yaş üzeri gençlerde ve yetişkin bireylerde tavsiye edilen kullanım günde 1 tablet olarak belirtilmiştir. Akşamları alınması önerilen bir diğer kullanım şeklidir. Kullanım süresine doktor tarafından karar verilir.

Kişide bulunan saman nezlesi ya da ev tozu alerjisi türündeki rahatsızlıklar, haftada en fazla 4 gün gerçekleşiyor ise yahut 4 hafta sürmüyor ise doktor tarafından bu bilgiler göz önüne alınarak bir tedavi programı belirlenir. Eğer belirtiler 4 haftayı aşacak kadar uzun süre devam ediyorsa ya da haftanın 4 gününden daha uzun sürüyor ise, doktor yine bu bilgileri kullanarak tedavi programı oluşturacaktır. Bu konu ile ilgili doktorla hastalığın geçmişine yönelik bilgi alışverişi yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.