Bilgi Yeriniz

Sırta Vuran Ağrı

08.06.2018
2.802
Sırta Vuran Ağrı

Sırt ağrısının oluşumu, omurganın iki tarafında yer alan kaslarda gerginlik oluşması ile doğrudan ilgilidir. Bu gerginliğin en önemli nedenlerinden bir tanesi ise strestir. Stres nedeniyle normalde C harfine benzeyen boyun omurgası düz bir hal alır ve omuz ile sırt sinirlerinde daralma meydana gelir. Bu da sırtta ağrı oluşmasına yol açar. Sırt ağrısı bunun yanı sıra birçok ciddi rahatsızlığında habercisi olabilir, bu nedenle ciddiye alınması gerekir.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Sırta vuran ağrının en yaygın nedeni, masa başında uzun süreli çalışmadır. Bu durum “Miyofasiyal Ağrı Sendromu” olarak isimlendirilmektedir. Bir süre sonra duruşta ve oturmada çeşitli bozukluklar ortaya çıkar.
  • Safra kesesi, akciğer ya da kalpten kaynaklanan bazı rahatsızlıklar sonucunda da sırt ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar sonucun sırt ağrısı özellikle omuzlar ve kaburgalar arasındaki bölgede yoğun şekilde hissedilir.
  • Boyun bölgesinde ortaya çıkan bir fıtık sonucunda da sırt ağrısı söz konusu olabilir. Buna ek olarak sırt ve boyun kireçlenmeleri, omurgada ortaya çıkan kireçlenme sorun da sırta vuran ağrının nedenleri arasında yer alır. Bu tür ağrıda sırttaki ağrıya ek olarak kollarda uyuşma, güç kaybı gibi durumlar da ortaya çıkabilir ki, bu boyun fıtığı belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Fibromiyalji rahatsızlığı, ilk etapta sırta vuran ağrı ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sırt ağrısı ile başlar ancak genel olarak vücudun muhtelif bölgelerinde ağrı hissi zamanla ortaya çıkacaktır.
  • “Skolyoz” adı verilen omurgada eğrilik oluşması durumunda, genellikle de gelişme dönemindeki bireylerde sırt ağrısı şikayeti ile ortaya çıkabilmektedir. Özellikle masa başında iken hastanın şikayetlerinde artış görülür. Hastanın istirahat etmesi ile ağrılar hafifler. Bu, ciddi bir omurga rahatsızlığıdır ve geç kalınmadan tedaviye başlanabilmesi çok önemlidir.
  • Kadınlarda kemik erimesine bağlı sırt ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sırtta yoğun bir ağrı ve hassasiyet oluşur. Bu durumda sırtta kamburluk sorunu ortaya çıkabilir. Bunun önlenebilmesi için ise ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Ayrıca kemiklerin güçlendirilmesine yönelik egzersiz ve beslenme programları da hastanın rutini haline getirilmelidir.

Sırta Vuran Ağrı Tedavisi

Sırta vuran ağrının tedavi edilebilmesi için öncelikle durumun hangi nedenle oluştuğunun anlaşılması ve bunun için de detaylı tetkikler yapılması gerekmektedir. Bunun için de ağrının nasıl oluştuğu, ne kadar süre devam ettiği ve şiddet derecesi ile ilgili hasta tarafından doktora mutlaka bilgi verilmelidir. Sırt ağrısına neden olan faktörlerin araştırılmasından sonra ise ilaç tedavisi ya da fizik tedavi programlarına doktor tarafından karar verilir ve derhal uygulamalara başlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.