Diş Tedavisinde Aşırı Mide Bulantısı

Diş Tedavisinde Aşırı Mide Bulantısı
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.323 kez okundu.

Günümüzde diş ameliyatları tıbbın gelişmesiyle oldukça ağrısız biçimde yapılabilmektedir. Eskiden korkarak diş doktorlarına giden insanlar, artık aynı sağlık ocağına gider gibi korkmadan dişçiye gidebilmektedir. Ameliyatların ağrısız ve kolay geçmesinin en büyük sebebi kullanılan ağrı kesiciler ve uyuşturucu ilaçlardır.

Fakat bu ağrı kesici ve uyuşturucu ilaçlar hastaların bünyelerine göre farklı yan etkiler gösterebilir. Hastaların kilolarına göre verilen ilaçların bazı hastalarda gereğinden az ya da fazla etki gösterebildiği bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi hastaların bağışıklık sisteminin güçlü yada zayıf olmasıdır.

Diş Tedavisinde Aşırı Mide Bulantısı Neden Olur?

Genelde diş ameliyatlarını takip eden 3-4 saat içinde, hatta bazen daha uzun saatler için yemek yemek ve bir şeyler içmek tavsiye edilmez. Birçok insanda dişçi fobisi olduğu için, diş tedavisine gidene dek stres kaynaklı mide krampları yaşanabilir, mide bulantıları da olabilir. Bu stresin dışında diğer bir sebep de kişinin diş tedavisi esnasında kullandığı yatıştırıcı maddelerdir. Anestezide kullanılan kimyasallar çoğu insanda mide bulantısı yapabilir. Bu durumun şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimileri hafif bir mide bulantısı ile kurtulabilirken, kimileri için dayanılmaz bir mide bulantısı yaşanır. Diş tedavisi sonrasında anestezi ilaçlarının yarattığı mide bulantısı hala geçmemişse, doktorla iletişime geçilmelidir.

Diş tedavisi sırasında yaşanan aşırı mide bulantısı, sadece stresten veya anestezi ilaçlarından kaynaklanmıyor olabilir. Tedavi görecek kişi hamile ise çeşitli mide rahatsızlıkları(ülser, gastrit, reflü gibi) varsa, hastanın tedavi gördüğü yerde hastayı rahatsız edecek bir koku varsa da mide bulantısı görülmesi olağandır.

Diş Tedavisinde Aşırı Mide Bulantısı İçin Ne Yapılabilir?

Diş tedavisi esnasında hastanın burnundan nefes aldığından emin olunmalı. Ağızda o kadar işlem yapılırken, burundan nefes almak daha kolay olacaktır. Ancak kimileri için burundan nefes almak zor gelebilir, bunu kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Öğürme refleksi geldiğinde, burundan nefes almaya odaklandığınız takdirde bulantı hissi geçebilir ya da o anlık unutabilirsiniz. Bunun dışında mide bulantısı konusunda hissizlik sağlayan birkaç ilaç bulunmaktadır. Doktorunuzla görüşüp, size en uygun ilacı reçete yardımıyla eczaneden alabilir ve diş tedaviniz öncesinde kullanabilirsiniz.

Öğürme refleksi için hem tablet hem de enjeksiyon şeklinde ilaçlar vardır. Tedaviden yarım saat kadar önce kullandığınızda, oldukça etkili olur. Böylelikle tedavi esnasında mide bulantısı gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Fakat alınacak ilacın kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesinde olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda, diş doktoru ile doğru iletişiminiz diş tedavisi esnasındaki mide bulantısına son verebilir. Diş doktorunuz size bazı küçük egzersizler verebilir. Örneğin; evde diş fırçanızı damağınızda her gün bir nokta daha geriye götürerek, öğürme refleksine karşı koyabilirsiniz. Daha detaylı ve kesin tedavi yöntemleri için muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git