Bilgi Yeriniz

Sağ Bel Boşluğumda Sancı Var

24.04.2018
3.824
Sağ Bel Boşluğumda Sancı Var

Sağ bel boşluğu ağrısı, genel olarak karın boşluğunda da kendini belli eder. Tam olarak ortaya çıktığı yer için belin sağ yanı denilebilir. Vücudun sağ tarafında ortaya çıkan boşluk ağrısı, genel olarak iç organlarda ortaya çıkan bir problemin belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bel boşluğu ağrısı ilk olarak böbrek sorunlarını akla getirmektedir. Aynı zamanda apandisit ya da yumurtalık kisti nedeniyle de sağ bel boşluğunda ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Vücudun sağ tarafında bel bölgesine yakın olarak pankreas, apandis, sağ böbrek, sağ kalın ve ince bağırsak, sağ adrenalin bezi, safra kesesi ve karaciğer yer almaktadır. Bunlardan birinde bir sorun ortaya çıkması halinde kişide;

  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Gerginlik,
  • İshal ya da kabızlık, şişkinlik,
  • Yüksek ateş ve iştah kaybı gibi semptomların da ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır.

Sağ Bel Boşluğunda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak ağrıya neden olan etmenler şunlardır:

  • Bu bölgede ortaya çıkan ağrılarda temel nedenlerden bir tanesi, apandisit sorunlarıdır. Bu sorunlardan en önemlisi ise apandisittir. Apandisit, her yaş grubunda ortaya çıkabilir ve ciddi bir hastalıktır. İlk aşamada göbek deliğinde ağrı ile ortaya çıkar ve daha sonra karın üst bölgesinde de ağrı hissedilir hale gelir. Ağrı daha sonra sağ bel boşluğuna doğru ilerler. İlerledikçe şiddetlenen ağrı bir süre sonra dayanılmaz bir hal alır. Bu ağrı ile eş zamanlı olarak iştah kaybı ve vücut ısısının yükselmesi gibi belirtiler de görülmektedir.
  • Böbreklerde taş oluşumu ya da böbrek iltihaplanması da sağ tarafta ağrı oluşturan faktörler arasında yer almaktadır. böbrek taşları idrar kesesine düştüğünde ağrı gittikçe şiddetlenir ve sağ kaburga altında da ağrısı hissedilebilir. İdrara çıkma esnasında ağrı ve idrarın renginde koyulaşma gözlemlenebilir. Aynı zamanda bulanık idrar, idrarın kötü kokması ve kusma gibi semptomlar da böbrek sorunlarında ortaya çıkabilmektedir.
  • İdrar yollarında iltihaplanma da sağ bel boşluğunda ağrıya yol açabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları önlem alınmadığında böbreklere dek ilerleyerek çok ciddi ağrı oluşmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda idrar yaparken yanma ve acı hissi de vardır.
  • Kadınlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan yumurtalık kistleri ve miyomlar da tek taraflı olarak bel bölgesinde ağrı hissedilmesine sebep olabilmektedir. Kistler adet düzensizlikleri ve adet dönemlerinde pıhtı biçiminde kanama olmasına da neden olur. Aynı zamanda bu dönemlerde çok şiddetli ağrılar da görülür.

Sağ Bel Boşluğunda Ağrı Tedavisi

Sağ bel boşluğunda ağrı oluşumu içsel nedenlerden kaynaklandığı için sebebi en kısa sürede bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Apandisit nedeniyle oluşan ağrılarda ileri seviyede hasta hayati risk altına girer ve diğer nedenlerle oluşan ağrılarda da olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Mutlaka tetkikler en kısa sürede yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.