Bilgi Yeriniz

Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

07.10.2018
2.977
Ayaklarımın Üstüne Basamıyorum

Ayaklarım üstüne basamıyorum şikayetiniz varsa en kısa zaman içinde uzman bir doktora danışmanız gereklidir. Ayakların üstüne basamamak birçok sağlık sorunun habercisi olabileceği için en doğru tanı için doktor muayenesi ve test sonuçları gerekmektedir.

Ayak üstüne basamama sorunu her yaş grubunda karşımıza çıkan bir sorun olsa da kireçlenme vb. yaşla ilgili sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Hareket kısıtlaması halinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayakların Üstünde Ağrı Neden Olur?

Ayağımın üstüne basamıyorum şikayeti ağrı nedeniyle ayak üzerinde oluşan basınçtan kaynaklanan bir sorundur. Kişinin bu tarz bir sağlık sorunu ile karşılaşması durumunda hareket kısıtlaması meydana gelebilir ve bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Ayak üstüne ağrı oluşmasının birçok farklı sebebi olabilir. Ayaklarda hareket kısıtlamasına neden olan sebepler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ayak tabanında görülen sağlık sorunları ve bozukluklar,
 • Fazla kilo ve obezite sorunları,
 • Romatizmaya bağlı hastalıklar,
 • Uzun süre ayakta kalmak,
 • Uzun süre hareketsiz kalmak,
 • Dengesiz ve aniden yapılan egzersizler,
 • Ayakta uyuşma ve karıncalanma hissi,
 • İleri yaşlarda görülen kireçlenme sorunu,

Ayağımın Üstüne Basamıyorum Ne Yapabilirim?

Ayağımın üstüne basamıyorum ne yapabilirim merak ediyorsanız etkili yöntemler ile birlikte bu sorundan kısa süre içinde kurtulabileceksiniz. Ayağınızın üstüne basamadığınız durumlarda yapılabilecekler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ayağınızın üstüne basamıyorsanız öncelikli olarak bu soruna neden olan etkeni teşhis etmelisiniz. Bunun için uzman bir doktor ile mutlaka görüşmeniz gereklidir.
 • Ayağınızın üzerinde duramamanızın sebebi fazla kilolar ise en kısa süre içinde bu kilolardan kurtulmalısınız. Fazla kilolarda kurtulabilmek için gerekirse uzman bir diyetisyen ile görüşülmelidir.
 • Rahatsız edici, konforsuz ayakkabı tercihlerinden mutlaka uzak durulmalıdır. Ortopedi sorunları nedeniyle ortaya çıkan ayak ağrıları için özel silikonlu ayakkabı tercihi yapılması gerekmektedir.
 • Ayak ağrılarından kurtulmak için kişinin sık sık dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Ayakların üstüne basamayan hasta sık sık istirahat etmeli, kendisini zorlayan ani ve aşırı egzersizlerden uzak durmalıdır.
 • Ayağımın üstünde duramıyorum problemi yaşıyorsanız tedavi için yapabileceklerinizden bir diğeri ise cerrahi tedavidir. Özellikle romatizma hastalıkları nedeniyle ayaklarında ağrı olan kişilerin lokal streoid tedavisine başvurması en uygun olan tedavi yöntemi olacaktır. Bunun için ortopedi uzmanı ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Ayak Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Ayak ağrılarının artması halinde kişi mutlaka doktora görünmelidir. Ayaklarla ilgili sorunlar için hastaların ortopedi bölümünden randevu alması tavsiye edilmektedir. Ortopedi bölümünde yapılacak muayene ve testler sonrasında ayak ağrısına neden olan etken ortaya çıkartılacak ve ona uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir.

Ayak ağrılarının sebeplerinden birisi kireçlenmelidir. Kireçlenme nedeniyle ayak üstüne basamayan kişiler için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Kireçlenme nedeniyle ortaya çıkan sorunlarda kireçlenme ve protez ameliyatları yapılmakta, bu sayede hasta eskisi gibi uzuvlarını hareket ettirebilecek hale gelmektedir. Hastalığın tanısı için mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.