Bilgi Yeriniz

Çene Altında Deride Kızarıklık

19.03.2018
7.259
Çene Altında Deride Kızarıklık

Çene altında meydana gelen kızarıklık, estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da rahatsız edici bir durum halini alabilen bir sorundur. Kızarıklık, ortaya çıktığı etmenlere bağlı olarak çene bölgesinde ya da hemen altında meydana gelebilir. Fiziksel bir nedenden kaynaklanmayan çene alt bölgesi kızarıklıklarında, sorun içsel bir problemden de kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden de özellikle birkaç günden daha uzun süren kızarıklıkların ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Çene Altında Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

  • Çene bölgesine alınan darbe, sert bir nesneye çarpma gibi travmatik sebeplere bağlı olarak çene alt derisinde kızarıklık ve yara oluşabilir. Aynı zamanda travmanın şiddetine bağlı olarak ağrı ve acı hissi de görülebilir. Alınan darbenin şiddeti derecesinde bölgede ağrı görülür. Ciddi durumlarda, yani trafik kazası ya da çok şiddetli çarpma gibi durumlarda mutlaka alanında uzman bir doktora gidilmeli, vakit kaybedilmemelidir.
  • Bazı kişilerin vücudu ya da derisi, alerjik reaksiyonlara fazlasıyla açık bir konumdadır. Bu nedenle tüketilen gıdalar yahut kullanılan kozmetik ürünleri nedeniyle çene bölgesinde ve alt deride kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunlara ek olarak mevsimsel alerjiler de deride kızarıklığı tetikleyici bir etkiye sahiptir.
  • Yaz aylarında böceklerin artmasına bağlı olarak, böcek sokmaları da ciddi oranda artış göstermektedir. Cildi hassas olan kişiler, böcek sokmasına maruz kaldıklarında, kızarıklık ya da şişkinlikler ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde cilde temas eden böcek zehirli ise, ciltte kızarıklıklara neden olabilir.
  • Ölü deri hücreleri tarafından ciltteki gözeneklerin kapatılması, sivilce oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Sivilce oluşma aşamasında, çene bölgesinde ya da yüzün diğer bölgelerinde kızarıklıklar ve ağrı otaya çıkabilir. Kişi ergenlik döneminde ise bu durumun meydana gelmesi normaldir. Bu nedenle oluşan kızarıklık, kısa süre sonra kendiliğinden geçer.

Çene Altında Kızarıklık Tedavisi

Çene bölgesinde ortaya çıkan kızarıklık, çok ciddi sorunlara yol açan ve endişelenmeyi gerektiren bir durum değildir. Ancak anormal derecede kızarıklık oluşumu ve haftalarca devam eden kızarıklıklarda mutlaka bir cildiye uzmanına görünmek gerektiği unutulmamalıdır.

Sivilce oluşumu nedeniyle meydana gelen çene alt bölgesi kızarıklıklarında, beslenme düzenine dikkat edilmesi ve cildin hava alması için düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Bu faaliyetler aynı zamanda sivilcelerin oluşmasının engellenmesi bakımından da etkili olabilmektedir. Ciddi ve büyük, içi irinli sivilceler için ise tedavi gerekli olabilir.

Alerjik durumlar sebebiyle ortaya çıkan çene alt bölgesi kızarıklıkları için mutlaka alerjen maddenin tespit edilmesi ve bu maddeden uzak durulması gerekir. Bu sayede durum kendiliğinden düzelecektir. Mevsimsel alerjilerde ise bu durumun tedavisinde kullanılan alerji ilaçları, muhakkak doktor kontrolünde alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.