Göğüs Kafesinde Kemik Çıkıntısı

Göğüs Kafesinde Kemik Çıkıntısı
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.569 kez okundu.

Göğüs kafesinde, kaburga kemiklerinde kemik çıkıntısı veya göğüs kafesindeki kemiklerin içeri doğru eğilmesi oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Halk arasında “güvercin göğüs” olarak bilinir. Sağ ya da sol kaburgada meydana gelen çıkıntı sorunu, çoğunlukla kaburgada büyüme yapar. Dolayısıyla bu göğüs rahatsızlığının en temel sebeplerinden biri ani büyüme olabilir. Hızlı boy atmaya da bağlı olarak kemiklerde meydana gelen deformasyon sonucu da oluşabilir. Kimi zamanda solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır.

Göğüs kafesi henüz anne karnındayken, kıkırdaklı bir yapıdadır. Birey gelişim gösterdikçe, kıkırdaklı yapılar yerini kemik oluşumuna bırakır. Göğüs kafesinde kemik çıkıntısının sebeplerinden biri de bu gelişim döneminde kıkırdaklı yapıların fazla gelişmiş olması olabilir.

Göğüs Kafesinde Kemik Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudundaki göğüs kafesinin orta kısmında, kaburgaların ortak dayanağı niteliğinde duran yassı kemiğe “sternum” adı verilir. Kaburgamızın kemikleri sternuma bağlıdır. Sternum kemiğinin dışarı doğru çıkıntı yapması halinde, göğüs kafesinde kemik çıkıntısı rahatsızlığı görülür. Bu çıkıntının uzaması halinde, göğüs bölgesi bir kuş görünümüne bürünür. Bu yüzden rahatsızlığın diğer bir ismi güvercin göğüstür. Belirtilere gelecek olursak:

  • Nefes alıp vermede zorluk,
  • Çabuk yorulma,
  • Göğüs kafesinde şekil bozukluğu,
  • Göğüs kafesinde ağırlık olması ya da baskı hissi, morarma, kızarıklık.

Göğüs Kafesinde Kemik Çıkıntısının Nedenleri Nelerdir?

  1. Solunum Yolu Hastalıkları: Solunum yolu hastalıklarının, göğüs kafesi kemiği çıkıntısında etkisi oldukça büyüktür. Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak tespit edilememişse de ve solunum yollarının göğüs kafesinde kemik çıkıntısına nasıl etki ettiği tam olarak açıklanamasa da katkısı olduğu bilinmektedir. Çıkıntı durumunda solunum yolları ile alakalı gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.
  2. Kıkırdak Büyümesi: Yukarıda da belirtildiği üzere, göğüs kafesinde kemik çıkıntısı kaburga kıkırdaklarının aşırı gelişimi ve büyümesinden dolayı da oluşabilen bir rahatsızlıktır. Nefes alıp verirken akciğerlerimize doğru dolan hava ile kıkırdaklar esner ve göğüs bölgesindeki kaslar daha hızlı çalışmaya başlar. Kıkırdaklar fazla esnediği takdirde de göğüs kafesi çıkıklığı sorunu görülebilir. Zayıf insanlarda, kaburga kemikleri daha belirgin olduğu üzere bu rahatsızlığa daha sık rastlanabilir.

Göğüs Kafesinde Kemik Çıkıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kaburgada kemik çıkıntısı olması, normal hayatta günlük yaşam faaliyetlerini yüksek oranda engelleyecek bir unsur değildir. Fakat görünüm açısından ve belki de ağrı yaratma açısından kişiye rahatsızlık verebilir. Kimileri için nefes darlığı yaratabilir.

Deforme olmuş ya da aşırı büyümüş kaburga kemiklerini tedavi edebilmek için uzmanlar tarafından cerrahi müdahaleye başvurmak gerekli görülebilir. Bu tür ameliyatlarda genellikle kişiye platin takılır. Kişinin vücudundaki deformasyona bağlı olarak da platinin kalma süresi değişkenlik gösterir. Göğüs kafesi eski haline döndükten sonra platin cerrahi müdahale ile çıkarılacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git