Bilgi Yeriniz

Parfüm Kokusu Nasıl Çıkartılır?

07.05.2018
6.081
Parfüm Kokusu Nasıl Çıkartılır?

En fazla akılda kalan detaylardan bir tanesi kokudur. Parfüm kokusu da kişileri anımsatan bir tür imza olarak nitelendirilebilir. Yalnızca kişilerin değil belli bir mekanın, belli bir gıdanın kokusu da kişileri büyük oranda etkileyebilmektedir. Kişisel parfüm kullanımı ve kapalı mekanlarda oda parfümlerinin kullanımı genellikle kötü kokuların maskelenmesini sağlamakla birlikte, güzel bir koku izi bırakmayı da sağlamaktadır.

Parfüm kokusunun beğenilmesi, göreceli bir durumdur. Bir kişi bir kokuyu çok fazla severken, bir başkası aynı kokudan kolaylıkla rahatsızlık duyabilir. Bu biz zevk meselesidir ve parfüm kokusunun rahatsız edici hale geldiği zamanlarda bu kokudan kurtulmanın yollarının bilinmesi gerekir. Bu sayede koku kısa bir süre içinde yok edilebilecektir.

Parfüm Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

  • Eğer kapalı bir alanda ya da bir kıyafette çok yoğun bir parfüm kokusu mevcut ise bu kıyafetin ya da mekanın mutlaka havalandırılması gerekmektedir. Kıyafetlerin havalandırılması için kıyafetin balkondaki çamaşır ipine asılması yeterli olacaktır. Rüzgarın etkisiyle parfüm kokusu kısa bir süre içinde dağılacaktır. Odada bulunan parfüm kokusunun çıkarılabilmesi için ise mutlaka pencereler açılmalı ve içeride bir hava dolaşımı oluşturulmalıdır. Bir süre havalanan odada parfüm kokusu kalmayacak, odanın içi tertemiz bir hava ile dolacaktır.
  • Bölgesel olarak ortaya çıkan parfüm kokularında, söz gelimi bir parfüm şişesi kırıldığında odaya dolan parfüm kokusunun giderilmesi için kullanılabilecek en iyi yöntem, bu bölgenin silinerek temizlenmesidir. Bu durum kıyafetler için de geçerlidir. Kıyafetlerin nemli bir bezle silinmesi üzerindeki yoğun parfüm kokusunun giderilmesini ve artık rahatsız etmemesini sağlayacaktır. Dış giyim kıyafetlerinde, manto ve kabanlarda silme işlemi çok daha fazla işe yaramaktadır. Özellikle de sabunlu su ile silme yapılması sonucunda kokunun büyük oranda azaldığı görülecektir.
  • Havalandırma yapılmasına rağmen kıyafetlerdeki geçmeyen parfüm kokusundan kurtulmanın en etkili yollarından bir tanesi, kıyafetin yıkanmasıdır. Yıkanabilir olan tüm kıyafetler için bu yöntem kesin sonuç verecektir. Yıkanamayan kıyafetlerde ise çamaşır makinesi kullanımı giysinin zarar görmesine yol açabilir. Kokunun tamamen gitmesi için çamaşır makinesinin durulama suyunda güzel kokulu bir yumuşatıcı kullanılması da tavsiye edilmektedir.

Yıkanamayan Kıyafetlerden Parfüm Kokusu Çıkarma

Kışlık paltolar, takım elbise gibi özel kıyafetlerde parfüm kokusu bulunuyor ve rahatsızlık veriyorsa, bunların ilk olarak havalandırılması gerekir. Genel olarak birkaç saatlik havalandırma yeterli olacaktır. Havalandırma yapıldığı halde geçmek bilmeyen parfüm kokusunun giderilmesi için bu kıyafetler kuru temizlemeye verilebilir. Genel olarak kuru temizlemeye gitmesi gereken kumaş türleri arasında nubuk deri, süet ve kaz tüyü gibi ürünler yer almaktadır. Kaşe ya da tüylü kabanlar makinede zarar görmediği için düşük ısıda yıkanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.