Bilgi Yeriniz

Porselen Tabak Nasıl Temizlenir?

01.07.2018
3.192
Porselen Tabak Nasıl Temizlenir?

Mutfak eşyalarının ekserisini oluşturan porselen ürünler hem kullanımı kolay hem de son derece şık ürünlerdir. Çeşitli renk ve desenlerde üretilen porselen tabaklar, sofraların çok daha güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır. Görsel açıdan tatmin edici olan porselen tabakların kullanım öncesinde temizliği son derece önemlidir. Porselen malzemesi üzerinde bazı durumlarda ya da uzun süreli kullanım sonrasında kalıcı hale gelen lekeler ortaya çıkabilmektedir.

Porselen tabakların kirlenmesine ek olarak yıkama suyunun çok kireçli olması da çeşitli lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu durum da tabakların yıkansa dahi kirli bir görüntüye sahip olmasına neden olabilmektedir. Porselen tabakların bu tür lekelerden arındırılması esnasında oldukça basit birkaç işlemle mümkün olabilmektedir. Bu işlemlere aşağıda yer verilmektedir.

Porselen Tabak Nasıl Temizlenir?

1-)Çamaşır Suyu –Bulaşık Deterjanı

Bu iki malzeme kullanılarak porselen tabaklar kolaylıkla temizlenebilmektedir.

  • Temizlenmesi gereken porselen tabakların sığabileceği büyüklükte bir leğenin içerisine bir miktar çamaşır suyu ve biraz da bulaşık deterjanı eklenir.
  • Porselen tabaklar da kabın içine konur ve ardından leğenin içine tabakların üzerini birkaç santimetre geçecek kadar sıcak su doldurulur.
  • Bu şekilde karışımın içinde tabaklar 15 dakika kadar bekletilir ve ardından tabaklar tek tek durulanır.

2-)Sirke

Mutfakta hem eşyaların hem de mutfak genel temizliğinin gerçekleştirilmesinde çok önemli ve etkili bir yere sahip olan sirke, porselen tabaklarda oluşan lekelerin giderilmesi için de rahatlıkla kullanılabilecek bir malzemedir.

  • İlk olarak sirke porselen tabağın lekeli kısmında doğrudan dökülür.
  • Bu şekilde on beş dakika bekletildikten sonra bulaşık deterjanı ile porselen tabaklar yıkanır, daha sonra da iyice durulanır.
  • Porselen tabakların temizliği bulaşık makinesinde de yapılabilir. Bunun için tabaklar makinenin içine yerleştirildikten sonra deterjan bölümüne bir miktar sirke konması yeterli olacaktır.

3-)Saf Sabun – Karbonat – Boraks

Bu yöntem de son derece etkili olan seçeneklerden bir tanesidir. Ancak mutlaka işlem öncesinde granit ya da teflon gibi yanmaz – yapışmaz bir tava gereklidir. Bu tencerenin içine saf sabun iyice rendelenir sabunun jel haline gelene kadar ısıtılması gerekir. Ardından içerisine bir miktar boraks eklenir. Bir yemek kaşığı kadar da karbonat eklendikten sonra karışım bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılıp kaynatılır.

Karışım jel kıvamında kalmalı, sert bir hal almamalıdır. Son olarak hazırlanan bu karışım ile porselen tabak ovalanarak temizlenir. Ovalama işlemi için bulaşık süngeri ya da tel kullanılabilir. İşlem sona erdiğinde tabakların çok iyi şekilde durulanması da gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.