Enginar Lekesi Nasıl Çıkar?

Enginar Lekesi Nasıl Çıkar?
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 765 kez okundu.

Enginar, besin değeri yüksek olan sebzelerden biridir. Birçok farklı yemeği yapılabilir. Bu yemeklerden en bilindik olanlar; dolma, kızartma, pilav ve çorbadır.

Yemeklerin yapım aşamasında, dikkatsizlikler sonucu enginar lekesi meydana gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında ise yapılması gereken gayet basittir. İhtiyacınız olan yalnızca limon kabuğu ve tuzdur. Limon kabuğu ve tuz ile elinizi ovalayarak elinizde oluşan enginar lekesinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir enginar lekesi oluşmaması için enginarı temizleme aşamasında eldiven kullanmanız gerekmektedir.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

A ve B vitamini bakımından zengin olan enginarın en bilinen faydaları:

  • Vücutta biriken alkol birikintilerinin atılmasını hızlandırır.
  • Amonyak ve kolesterolün azalmasını sağlar.
  • Atardamar kireçlenmesini önler.
  • Safra kesesinde oluşan hastalıklara karşı iyileştirici rol oynar.
  • Vücudun direncini arttırdığı gibi; sarılık, ishal ve romatizma gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Sebze Lekesi Nasıl Çıkar?

Sebze seven herkes, sebze lekesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlar oluştuğunda ise sebzeniz ne olursa olsun, herhangi bir kabın içerisine bir limon sıktıktan sonra içerisine bir çorba kaşığı oksijenli su ve 1 çorba kaşığı nişastayı ilave edip karışımı hazırlayınız. Ardından bu karışımın içerisine ellerinizi sokarak ovalamaya başlayınız.

Leke tamamen çıktıktan sonra sabunlayarak ellerinizin tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer tek bir seferde elleriniz tamamen temizlenmezse, birkaç defa aynı işlemi yaparak da lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışımı hazırlamadan önce ellerinizi mutlaka sabunlayarak temizlemeyi deneyiniz. Eğer herhangi bir temizlenme söz konusu değil ise bu karışımı hazırlayabilirsiniz.

Sebze lekelerinin zorlukları değişkenlik gösterirken, leke nerede oluşmuş olursa olsun bekletilmeden hemen müdahale edilmesi durumunda yüksek ihtimalle temizlenecektir. Fakat kurumuş sebze lekeleri bazen kalıcı lekelere dönüşebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir leke oluşumu sırasında fark edilmesi anında derhal müdahale edilmesi gerekmektedir.

Kıyafetlerinize Bulaşan Sebze Lekeleri İçin Ne Yapılmalıdır?

Kıyafetlerinize bulaşan sebze lekelerinde hangi kumaştan ve kumaşın türü lekenin zorluk derecesini belirlemektedir. Bazı kumaşlar, lekenin tek bir kez çamaşır makinesinde yıkanarak çözüm kazanmasını sağlarken; diğer kumaşlar çok rahat bir şekilde ön yıkama yapmadan kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarak da dinlenmesini sağlar.

Halıya Bulaşan Enginar Lekesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Halıdaki enginar lekesini çıkartmak için, halınızı temizlemek için kullandığınız özel deterjanı lekeli bölgeye döküp biraz beklettikten sonra fırçalayarak ya da herhangi bir pamuklu bez ile silerek temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer leke tamamen çıkmamış ise aynı işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekmektedir. Halıyı temizledikten sonra ılık suyla ıslattığınız bir bez ile silerek, temizliği tamamen sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git