Bilgi Yeriniz

Gömlekteki Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

09.06.2018
2.944
Gömlekteki Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadın veya erkek fark etmez, kozmetik ürünler de en sık tercih edilen ürün parfümlerdir. Gündelik hayatta parfümleri çok sık kullanırız. Koku zevkinize göre aldığınız bu parfümlerin nasıl kullanıldığı çok önemlidir. Çünkü içerisinde birçok kimyasal madde bulundurur. Bu nedenle deri ile direkt temasından kaçınılmalıdır.

Kıyafetlerimizde belli bölgelere sıkarak parfümü kullanmalıyız. Fakat bazen kıyafetlerin üzerine sıkılması da bazı bozulmalara veya lekelere sebep olur. Bu gibi olaylar kimsenin hoşuna gitmez. Hatta kıyafetlerinizin giyilemeyeceği kadar deforme olduğu durumlar bile yaşayabilirsiniz. Oluşan lekelerin nedeni, parfümün yapısında alkolü bulundurmasıdır. Ayrıca parfümün kalitesiz oluşu da lekelere sebep olabilir. Parfümünüzü hava sıkıp altına geçerek veya çok yakından sıkmadan kullanarak bu lekelerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

İş hayatında veya gündelik olarak tercih edilen giysilerden biri gömlektir. Gömlek yerine veya kombine göre hem çok şık kullanılabilir, hem de tişört üzerine giyildiğinde çok rahat ve spor görünüme ulaştırabilir. Parfüm kaynaklı oluşan lekelerin bulunduğu gömlekleri, aşağıdaki bazı yöntemleri uygulayarak kurtarmanız mümkün olabilir.

Parfümün içeriğine göre lekelerden kurtulma yöntemleri farklılık gösterir. Örneğin yağlı formüldeki parfümler için kullanmanız gereken ürünler farklıdır. Yağlı olmayan parfümlerin lekelerinin çıkarılmasında çözücü özelliği yüksek ürünler gereklidir. Fakat diğer parfümler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Parfüm Lekelerini Gömleklerden Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Ilık Su ile Durulama

Öncelikle leke oluştuğunu gördüğünüz anda ılık su ile lekeli bölgeyi durulamalısınız. Böylece parfümün içerisinde bulunan bileşenler suyun yüzüne çıkacaktır ve kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Lekeden kurtulamadıysanız, içerisinde bulunan etiketi okuyarak, yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak işlem başarılı geçtiyse ve çok çabuk kurutmanız gerekiyorsa, fön makinesini lekeli bölgeye tutabilirsiniz. Ayrıca ütüleyerek de kurumasına yardım edebilirsiniz.

2-)Sıvı Sabun ve Su Karışımının Uygulanması

Lekeyi ılık su ile çıkaramazsanız, sıvı sabuna ihtiyacınız olacaktır. Bir miktar suyun içerisine sıvı sabun ilave edin. Suyu güzelce köpürttükten sonra eski bir fırça yardımı ile lekeli bölgeyi iyice fırçalayın. Eğer lekeden çok acil kurtulmanız gerekmiyorsa, sadece lekeli bölgeyi değil, gömleğin tamamını sıvı sabunlu suda bekletebilirsiniz. Eğer leke tamamen çıktıysa durulayabilirsiniz. Böylece kuruduktan sonra kullanıma hazır olacaktır.

3-)Lekenin Üzerine Amonyak Sürme İşlemi

Parfüm lekesi oluşan gömleği hala temizleyemediyseniz, amonyağa ihtiyacınız olacaktır. Bir miktar amonyağı ilgili bölgeye sürdükten sonra biraz bekletiniz. Amonyağın, lekeyi tamamen geçirdiğine emin olduktan sonra ılık bir su ile durulayınız.

4-)Bulaşık Deterjanı ve Su Karışımının Uygulanması

Eğer yağlı bir parfüm, gömlekte leke oluşturduysa bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Sıvı sabun yönteminden farklı olarak sadece suya bulaşık deterjanı ilave etmelisiniz. Fakat burada bilmeniz gereken karışımı leke uygularken çitileyerek değil, tampon hareketler uygulamanız gerektiğidir. Aksi halde lekenin kumaşa iyice yerleşmesine sebep olabilirsiniz.

5-)Beyaz Sirke Damlatılması

Parfümün kokusu ağır ise beyaz sirke, asitli yapısı sayesinde gömlekteki parfüm lekesini kolayca çıkarır. Gömleği veya lekeyi ılık su ile duruladıktan sonra lekeli bölgeye birkaç damla beyaz sirke damlatılır. Biraz beklettikten sonra durulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.