Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
12 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.697 kez okundu.

Su bazlı bir boya olan guaj boya, resim yaparken sıklıkla kullanılır. Su bazlı olmaları, su ile karışabildiklerini ifade eder. Guaj boyalar, aynı zamanda çabuk kururlar, mat ve kapatıcı bir özelliğe de sahiptirler.

Guaj boya, maddesel olarak sulu boya formatındadır ancak resim yaparken çalışma tekniği açısından yağlı boyaya benzer. Örneğin sulu boyalar, şeffaf oldukları için bir hata yapıldığında düzeltilmesi oldukça zordur. Ancak guaj boyaların kapatıcı özelliği sebebiyle böyle bir sorunla karşılaşılmaz. Guaj boya ile bir hata yapıldığında, renkler üst üste sürülerek düzeltilebilir. Fakat çok da üst üste katman olacak şekilde sürmemek gerekir. Aksi takdirde renkler renklilik özelliklerini kaybedebilirler. Ayrıca boyalar kalın bir tabaka haline gelirse, çatlama olabilir.

Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

  • Guaj boya, aynı sulu boyada olduğu gibi su ile inceltilerek kullanılır. Kapatıcılık konusunda yağlı boyaya benzediği için şeffaf değil de daha örtücü renklere sahiptir. Guaj boyada renkler birbiri ile karıştırılabilir ve farklı renkler elde edilip kullanılabilir. Guaj boya, kağıt üzerinde matlaşacaktır.
  • Guaj boyayı su ile inceltirken kullanılacak su oranına dikkat etmek gerekir. Su oranı fazla olduğunda, sulu boya etkisinde çalışmalar ortaya çıkacaktır. Bu nedenler, eklenecek su miktarını iyi ayarlamak gerekir ve bir karıştırıcı yardımı ile boyayı iyice karıştırmak gerekir. İlk kat için sürülen boyanın kurumasını beklemeniz gerekir. Eğer ilk kat uygulanırken fırça yatay şekilde kullanıldıysa, ikinci kat için uygulanacak boyada kullanılacak fırçanın dik bir açı ile kullanılması gerekir.
  • İstenilen renk için boya iyice karıştırıldıktan sonra kullanılacak yüzeyin ya da kağıdın renginde başka bir yüzeye fırçayla rengi sürüp denemeniz gerekir. Daha sonra asıl uygulayacağınız yüzeye uygulayın. Guaj boya ıslakken ve kuruduktan sonra farklı tonlarda göründüğü için, önce deneme yapmakta fayda vardır.
  • Guaj boya, kuruduktan sonra su ile temas ederse çözülebilir. Bu sebeple tam anlamıyla kurumasını beklemek gerekir. Eğer yağlı boya kıvamında ve tarzında bir çalışma yapılacaksa, guaj boyaya fazla miktarda su eklenmemelidir. Aksi takdirde bozulabilir. Bu durumda da guaj boya, içinde az su olması itibariyle daha hızlı kuruyacağı için, uygulanırken hızlı olmak gerekir.

Peki, resim yaparken elimize ya da üzerimize bulaşan guaj boya lekelerinden nasıl kurtulabiliriz?

Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj boya, hızla yayılabilen bir boyadır ve farklı zeminlerde farklı şekilde lekeler oluşturabilir. Her zeminin temizliği de buna bağlı olarak değişir.

  • Eğer halınıza guaj lekesi bulaştıysa, öncelikle lekenin yayılmasını önlemek için leke olan bölgeye bol miktarda bebek pudrası dökün. Bir süre bekledikten sonra leke yumuşamaya başlayacaktır. Yumuşadığında leke üzerine ılık su dökün ve halıyı silin.
  • Koltuğa bulaşan guaj lekesini temizlemek için, lekeye anında müdahale etmeniz gerekir. Çünkü boya kuruduktan sonra çıkarması daha da zor olacaktır. İlk olarak fazla boyayı bir peçete yardımı ile koltuk yüzeyinden alın. Sonra ılık su ve bir miktar sirke karışımını, temiz bir bez yardımı ile koltuğa uygulayın.
  • Kumaşa bulaşan guaj boya lekelerinde, yine öncelikle fazla olan guaj boya bir peçete yardımı ile alınır. Daha sonra kalan leke deterjanlı bir bez yardımı ile ovalanır. Sonra su ile temizlenir ve kuruması için beklenir.
  • Guaj boya kıyafetinize bulaştıysa, ılık su ve sirke karışımını aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Sirke, kıyafetlerinizin zarar görmeyeceği bir temizlik ürünüdür.
  • Son olarak, en zorlu lekelerden biri olan kurumuş guaj boya lekesine gelecek olursak, yapmanız gereken şey, bebek pudrası kullanmaktır. İlk maddede bahsedildiği gibi, bol pudra döküp bekledikten sonra, bir ıslak bez yardımı ile silebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git