Bilgi Yeriniz

Kırmızı Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

24.05.2018
3.103
Kırmızı Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ispanakgiller ailesinin bir üyesi olan kırmızı pancar, vücut ve sağlık açısından çok büyük yararları olan sebzeler arasında yer almaktadır. Tatlı bir aromaya sahip olan kırmızı pancar, genellikle sıvı olarak tüketilmektedir. Kırmızı pancar suyunun yapılışı ise oldukça kolaydır. Kırmızı pancar suyu iki farklı şekilde hazırlanabilmektedir.

Kırmızı Pancar Suyu Hazırlama Yöntemleri Nelerdir?

  • Yaygın biçimde kullanılan ve tercih edilen kırmızı pancar suyu hazırlama yöntemi elbette ki haşlama usulüdür. İdrar söktürücü olarak da tüketildiği bilinen kırmızı pancarın suyunun hazırlanması için öncelikle pancarlar iyice yıkanır, daha sonra küpler halinde doğranır ve haşlamaya hazır hale getirilir. Uygun büyüklüğe sahip bir tencere alınır, doğranan pancarlar buna konur ve içine su doldurulup ocakta kaynamaya bırakılır. Pancarlar iyice yumuşayıp rengini suya bıraktıktan sonra ocaktan alınır, içine arzu edilirse az miktarda limon suyu eklenebilir.
  • Birçok mutfağın artık demirbaşı haline gelen katı meyve sıkacağı ile de kırmızı pancar suyu elde edilebilmektedir. Ekstra bir uygulama ya da katkı gerekmeksizin, bu yöntemle elde edilen pancar suyu doğrudan tüketilebilmektedir. Tadı da hoştur ve bu nedenle içimi kolaydır. Katı meyve sıkacağı ile suyu alınan posa halindeki pancarlar da salatalarda ya da mezelerde rahatlıkla kullanılabilir. Katı meyve sıkacağında pancarların suyunun çıkarılabilmesi için ilk olarak pancarlar yıkanır ve birkaç parçaya bölünür. Daha sonra parçalar meyve sıkacağının ilgili bölümüne konur ve sularının tamamen çıkması sağlanır.

Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar suyunun sağlık açısından son derece yararlı olduğunu belirtmiştik. Bu yaralardan kısaca bahsetmek gerekirse;

  • İçerisinde kırmızı renk pigmentleri bulunan birçok meyve ve sebze gibi kırmızı pancar da antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sayede öncelikle kanser hücreleri olmak üzere, pek çok zararlı hücreye karşı savaş açan pancar suyu, aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de önemli oranda güçlendirmektedir.
  • Kırmızı pancar ve suyunun içinde A, B ve C vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda potasyum, demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bakımından da bir hayli zengin bir sebzedir.
  • Kırmızı pancar ve kırmızı pancar suyu düzenli olarak tüketildiğinde, karaciğerde yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.
  • Bunlara ek olarak idrar söktürme özelliği ile bağırsakların, böbreklerin ciddi anlamda temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Kırmızı pancar suyu aynı zamanda kişide rahatlama hissi oluşmasını sağlar. Tansiyon hastalarına özellikle içmeleri önerilen kırmızı pancar suyu tansiyonun dengelenmesini, kişinin sakinleşmesini sağlar ve vücut direncinin de hastalıklar karşısında büyük oranda artmasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.