Bilgi Yeriniz

Pastırma Bozulur mu?

16.08.2018
9.485
Pastırma Bozulur mu?

Pastırma; ülkemizin en çok Kayseri ilinde tüketilen, parasal açıdan ortalamanın biraz üstünde olan, buna rağmen her öğünde tüketilebilen bir et ürünüdür. Daha çok kahvaltı sofralarında tüketilmesi tercih edilir. Fiyatı biraz uçuk olan ve kahvaltıları süsleyen pastırma özellikle de bir et ürünü olduğu için dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Pastırma Nasıl Saklanır?

  • Pastırma marketlerden paket halinde temin edilebilir ya da paket halinde alındığında fazla geliyor ise gram hesabı ile de alınabilir. Pastırma paketi açılmadığı süre boyunca paketin üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanılabilir.
  • Pastırma marketten dilimlenerek alınıyor ise bu pastırmanın kullanım süresi oldukça kısadır. Ama pastırmalar havası alınmış poşetler içerisinde ise kullanım süresi alınan yere sorulmalıdır. Ona göre o süre içerisinde pastırma tüketilmelidir.
  • Alüminyum folyo ya da karton kutu içerinde alınan pastırma kutuları genellikle dayanıklı olmazlar. Bu nedenle pastırmalar temin edildiğinde daha sağlam kutular içerisinde saklanmalıdır.
  • Eğer alınan pastırma 1-2 gün içerisinde tüketilecek ise pastırma paket içerisinde alınmasa da herhangi bir sakınca olmayacaktır.
  • Alınan pastırma dilimletilip karton bir kutu içerisinde konuldu ise eve gelindiğinde pastırma dilimleri birbirlerine fazla temas ettirilmeden ayrı ayrı havası alınmış poşetlere ayrılıp saklanmalıdır. Pastırma dilimlerinin ne kadar birbirlerine değdirilmemesine dikkat edilir ise pastırmaların ömrü o kadar uzun olacaktır.
  • Pastırmanın etrafında olan çemen dışarıda kaldıkça eriyecektir ve pastırma dilimlerinin birbirlerine daha sıkı yapışmasına neden olacaktır. Çemenin erimeyip pastırma dilimlerinin birbirine yapışmaması için pastırma buzdolabında ya da derin dondurucu gibi soğuk yerlerde saklanmalıdır.
  • Eğer pastırmaların saklandığı yerdeki nem oranı yüksek değil ise pastırmaların saklandığı alanın 15 derece olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu durumda pastırmalar bu ortamda 1 ay kadar bozulmadan saklanabilir. Havası alınmış poşetlerin içerisinde saklanan pastırmalar ise dolapta ya da derin dondurucuda 3 ay gibi bir süre boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir.

Pastırmanın Bozulmasının Nedenleri Nelerdir?

Pastırma, dana etinin en lezzetli bölümü alınarak tuz içerisinde bekletildikten sonra çeşitli baharatlarla harmanlanarak hazırlanan bir et ürünüdür. Pastırma içerisine baharatlar eklendiğinde büyük oranda pişer. Hazırlanan pastırma eti daha uzun süre bozulmadan dayanıklı saklanabilsin diye etrafı aynı şekilde çeşitli baharatlarla hazırlanan çemen ile kaplanır. Çemen, pastırmanın saklanma süresini arttırır.

Bu aşamalardan geçen pastırma eti kolayca bozulmaz. Fakat pastırma 1-2 gün buzdolabının dışında oda sıcaklığında kalır ise etrafında bulunan çemen eriyebilir ve pastırma dilimlerinin birbirlerine yapışmasına neden olabilir. Pastırmanın etrafındaki çemenin erimesi pastırma etinin tadında herhangi bir değişikliğe neden olmaz ama tüketim açısından zorluklar yaşanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.