Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır?

Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.370 kez okundu.

Yastık, yaşam kalitemizi arttıran eşyalardan biridir. Güne nasıl başladığınızı uykunuz belirler. Her gün başınızı koyduğunuz yastıkların uzun ömürlü olması için hijyen çok önemlidir. Yastık seçimi kişiseldir. Birbirinden farklı olan bu yastıkların yıkanması ve bakımı farklılık gösterir.

Elyaf yastıkların içeriği diğer yastıklara göre daha yapaydır. Fakat maliyeti ucuz olduğu için günümüzde çok tercih edilmektedir. Pamuklu yastıklara göre daha kolay temizlikleri sağlanır. Elyaf yastıkların yıkanırken genelde sorun görülmez. Ancak her ne kadar sorun olmaz gibi gözükse de elyafın kalitesi çok önemlidir. Çünkü yastığın markası ya da kalitesi yıkanacağı sıcaklığı başta olmak üzere hangi programda yıkanacağını ve nerede yıkanması gerektiğini söyler. Bütün bunlar dikkate alındığında elyaf yastığınızın kalitesine göre hareket edilmelidir.

Çamaşır Makinesinde Elyaf Yastık Yıkanabilir mi?

Evet, elyaf yastıklar çamaşır makinesinde gönül rahatlığıyla yıkanabilir. Kalitesi iyi olan elyaf yastıklar, normal yıkama ayarlarında hiçbir bozulma görülmeden yıkanabilir. Fakat daha düşük kalitede olan elyaf yastıkların normal yıkama ayarlarında yıkanması ile kötü sonuçlar gözlenebilir. Bazı yastıklar ise sadece kuru temizlemeye uygundur, bakım etiketine bakarak bunu öğrenebilirsiniz.

Yastık kılıfını çıkarttıktan sonra elyaf yastığın kenarında bulunan yıkama talimatını okuyunuz. Eğer aksi belirtilmemişse, çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Talimatlara göre çamaşır makinenizin ayarlarını yapınız.

Eğer elyaf kaliteli ve talimatlar arasında ek bir bilgi bulunmuyor ise elyaf yastığınızı 60 derecede yıkayınız. Böylece daha sağlıklı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Ancak elyafın kalitesinden mutlaka emin olunmalıdır.

Elyaf Yastık Nasıl Kurutulmalıdır?

Elyaf yastıkları talimatlara göre yıkadınız. Geriye tek bir adım kaldı, o da kurutma işlemi. Yastıklar yıkandıktan sonra kurutulması çok daha önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Kurutma işlemi için mutlaka havadar, bol güneşli bir alan gerekmektedir. Özellikle balkon, imkanınız varsa bahçe gibi hava değişiminin çok daha sık gerçekleştiği bir alanda bekletilmesi, kurutma işlemine yardımcı olur.

Elyaf yastığınızın kabarık olmasını istiyorsanız, kuruma esnasında ara ara kontrol ederek ters yüz yapınız. Hatta çok kabarık olmasını istiyorsanız, bu işlemi sık sık tekrarlayınız.

Yastıklarınızı her mevsim yıkayabilirsiniz. Aklınızda “Sadece yaz aylarında kurutabilirim.” gibi bir düşünce oluşmasın. Kurumayacak diye tereddüt ederek, elyaf yastıkları yıkamaktan kaçınmayınız. Kış aylarında da yastıklarınızı yıkayabilirsiniz. Kurutma işlemi için ise kış kaloriferlerinizin üzerine serip bekletmeniz kuruması için yeterli olacaktır.

Yaz aylarına göre kuruma süresi artabilir ve genellikle 2 gün sürer. Evin sıcaklığına göre daha kısa sürede de kuruması mümkündür. Elyaf yastığın güzel bir şekilde kuruduğundan emin olunması gerekir. Zira iyi kurumamış olan elyaf yastıklarına yeni bir yastık kılıfı geçirmek yastığın küflenmesine sebep olur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git